funkcje excela
Po kliknięciu na Fx pojawia się okno z listą funkcji. Funkcje można również wpisać w polu edycji. Należy pamiętać, by poprzedzić ją symbolem „=” bez tego symbolu Excel uzna komendę funkcji za zwykły tekst.

Suma
Najważniejszą funkcją programu Excel, z którą prawdopodobnie spotkali się nawet mało zaawansowani użytkownicy, jest funkcja SUMA. Suma umożliwia dodanie do siebie komórek arkusza. Po wybraniu tej funkcji należy ustalić, które pola mają być zsumowane i w arkuszu pojawia się wynik.

Aby użyć funkcji SUMA w inny sposób, można w oknie edycji wpisać ciąg znaków =suma(), w nawiasie powinny się znaleźć numery komórek, które chcemy zsumować.

Średnia
Z funkcji tej należy skorzystać, gdy pragniemy obliczyć średnią wartość kilku komórek. Analogicznie do funkcji SUMA należy wybrać funkcję i następnie podać komórki, z których ma zostać policzona średnia. Aby policzyć średnią w oknie edycji należy wpisać =średnia()

Jeżeli
Funkcja sprawdza, czy dany warunek jest spełniony – jeżeli jest, podaje zdefiniowaną wartość, jeżeli nie jest, podaje inną również zdefiniowaną wartość. Za pomocą tej funkcji można przykładowo określić, że w jednej komórce pojawi się napis GORĄCZKA gdy druga komórka osiągnie wartość 36,6 stopnia
Funkcja ma postać =jeżeli()

Licz.jeżeli
Funkcja ta jest podobna do funkcji JEŻELI, z tą różnicą, że poza stwierdzeniem, czy dany warunek został spełniony (lub nie spełniony) zlicza komórki, które te warunki spełniają (lub nie spełniają).
=licz.jeżeli()

Dni.360
Funkcja oblicza liczbę dni zawartych pomiędzy dwiema datami. Dzięki temu można szybko obliczyć, ile dni minie od 1 maja do 23 października. Jest to przydatna funkcja wszędzie tam gdzie konieczne jest policzenie przedziału czasowego.
Funkcja ma postać =dni.360()

Program możesz pobrać tutaj.

W jakim celu będziecie korzystać z Excela? Które z wymienionych funkcji przydadzą się Wam najbardziej?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zrobić tabele przestawne w Excelu?
Następny artykułJak zrobić partycję w Windows 7?

Anna Liszewska - ukończyła Politechnikę Wrocławską na kierunkach: Technologie Internetowe oraz Zarządzanie i Marketing. Jej praca magisterska dotyczyła użyteczności aplikacji internetowych. Doświadczenie zdobywała, pracując w agencjach interaktywnych m.in. jako kierownik sekcji usability, specjalista ds. inżynierii przemysłowej, specjalista ds. projektów społecznościowych.

Nasz specjalista o sobie:

Na co dzień badam i projektuję serwisy internetowe oraz aplikacje webowe. Prowadzę również szkolenia w tym zakresie. Poza tematyką usability interesuję się przede wszystkim mediami społecznościowymi i ich wykorzystaniem w marketingu i reklamie. Wolny czas poświęcam na czytanie książek, turystykę górską oraz jeździectwo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here