Czym, jak czyścić piekarnik - domowe sposoby

Prowadzenie domu    
ocena
Kuchnia dobrze świadczy o tym, jak domownicy dbają o swoje gniazdko. Dlatego też warto postarać się, aby nie wstydzić się przy niezapowiedzianych gościach, a jednocześnie móc cieszyć się pięknym domem.

Czym, jak czyścić piekarnik - domowe sposoby

photoxpress.com

Czyszczenie piekarnika nie jest tak trudne, jeśli robi się to regularnie. Natomiast jeśli piekarnik czyści się jedynie „od święta”, wtedy jest to trudna i ciężka praca. Można oczywiście wypróbować środki chemiczne przeznaczone specjalnie do mycia piekarników, ale warto wypróbować w pierwszej kolejności domowe sposoby.

Jeśli na bieżąco myje się piekarnik, nie trzeba będzie stosować chemicznych środków, które przecież mają niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Warto zatem dbać o piekarnik na bieżąco.

* Jeżeli coś się wyleje w piekarniku, należy to wytrzeć tuż po wyjęciu potrawy.
* Ruszt do pieczenia należy myć po każdym użyciu.
* Czyścić piekarnik można ściereczką zamoczoną w roztworze octu i gorącej wody. Następnym krokiem jest spłukanie piekarnika ściereczką zanurzoną w ciepłej wodzie, bez dodatków.
* Jeżeli na dnie piekarnika są przypalone resztki jedzenia, to należy je posypać cienką warstwą sody oczyszczonej i zwilżyć wodą ze spryskiwacza. Następnie należy pozostawić piekarnik na minimum dwie godziny. Jeżeli za pierwszym razem nie wyczyścimy wszystkiego, należy powtarzać ten sposób aż do skutku.
* Do czyszczenia piekarnika można użyć roztworu, na który składa się: 0,5 szklanki soli, 0,25 szklanki boraksu oraz 0,5 szklanki sody oczyszczonej. Wszystko to mieszamy z ciepłą wodą. Tak przygotowanym roztworem należy wyczyścić wnętrze piekarnika, a potem spłukać ciepłą wodą bez zbędnych dodatków.
* Jeżeli często używamy rusztu do opiekania mięsa, to warto na blaszce (ale nie na ruszcie) położyć folię aluminiową. Dzięki temu, z mięsa ładnie wytopi się tłuszcz, a my nie będziemy musieli szorować blachy. Folię z wytopionym tłuszczem trzeba po pieczeniu wyrzucić, a położyć nową, bowiem taki tłuszcz mógłby się zapalić podczas następnego pieczenia.

Znacie inne sprawdzone sposoby na czysty piekarnik? Czego używacie do jego czyszczenia?

OCENA
4.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 5 =