Skóra potrzebuje szczególnej pielęgnacji i uważnego dbania o nią. Warto też przeczytać dokładnie informacje znajdujące się na wszywce lub na kartce dołączonej do ubrania. Dzięki stosowaniu się do tych zasad, skóra nawet po dłuższym użytkowaniu, będzie ładna i zadbana.
Wyroby skórzane
1. Plamy usunąć wodą z amoniakiem.
2. Tłuste plamy najlepiej usunąć stosując odpowiednią papkę (benzyna i mąka kartoflanka).
3. Całość przetrzeć spirytusem denaturatowym.
4. Skórę należy dokładnie natłuścić.
5. Pudełko dobrej pasty do obuwia (w kolorze naszej skóry) z taką samą ilością oleju rycynowego rozpuścić w jednym rondelku, najlepiej na płytce azbestowej, a nie bezpośrednio na palniku.
6. Miękką ściereczką szybko (póki ciepłe) smarować skórę przygotowaną pastą z gliceryną.
7. Zostawić na kilka dni, a po tym czasie wytrzeć filcowym lub wełnianym materiałem.
Szybki sposób na odświeżenie skórzanej odzieży to pocieranie jej wewnętrzną stroną skórki banana, skórką cytryny bądź skórką pomarańczy. Po wyschnięciu trzeba jeszcze wypolerować skórę, najlepiej wełnianą szmatką.
Inny sposób to nacieranie skóry mieszaniną spirytusu denaturowanego i gliceryny (2 łyżki spirytusu i jedna łyżka gliceryny). Potem także należy wypolerować skórę miękką, wełnianą szmatką.
Delikatne zabrudzenia czyści się wilgotną gąbką, zanurzoną uprzednio w ciepłej wodzie. Następnie trzeba wytrzeć do sucha miękką szmatką.
Plamy:
Plamy z pleśni należy przecierać szmatką zamoczoną w roztworze wody i alkoholu (1:1). Spryskuje się je lakierem do włosów, a potem ściera suchą szmatką. Czasami potrzebna jest jednak wizyta w pralni chemicznej.
Plamy ze smaru czy tłuszczu – najpierw trzeba zebrać pozostały smar, posypać plamę talkiem czy kartoflanką, po co najmniej 4 godzinach trzeba zetrzeć talk.
Plamy z wody – zebrać nadmiar wody, skórę pozostawić do wyschnięcia, ale z dala od źródeł ciepła, po wyschnięciu skórę natłuścić.
Na odbarwienia należy zastosować specjalny spray w kolorze jak najbardziej podobnym do naszego skórzanego ubrania.
Uwaga!
Do odżywienia skóry można także kupić specjalne preparaty. Ale warto najpierw skorzystać z domowych sposobów, które są podane powyżej.
Jak dbacie o skórę i czym ją czyścicie? Macie swoje sprawdzone domowe sposoby? Dajcie nam znać w komentarzu.