Na początku, jeszcze przed przystąpieniem do pracy, warto przygotować miskę z ciepłą wodą, jakiś środek czyszczący (np. płyn do mycia naczyń), ściereczki (mogą być stare, bawełniane koszulki) oraz specjalny środek nabłyszczający.

Ważne, aby dokładnie obejrzeć rolety czy żaluzje. Od stopnia zabrudzenia zależy bowiem sposób ich wyczyszczenia. Najlepiej obejrzeć je w słoneczny dzień, dzięki temu zauważymy wszystkie, nawet niewielkie plamki czy zacieki.

Jeśli rolety są tylko zakurzone, to najpierw je odkurzamy, a potem przecieramy ściereczką zwilżoną w letniej wodzie. Jeśli jednak są jakieś zacieki czy większe plamy, to rolety wymagają gruntownego czyszczenia.

Jeżeli rolety są nieco brudniejsze, to musimy je wyprać. Wystarczy przygotować ciepłą wodę z dodatkiem płynu czyszczącego (np. płynu do mycia naczyń czy płynu do prania) oraz gąbki. Mokrą gąbką czyścimy żaluzje. Należy to robić delikatnie, dokładnie i po kawałku. Nie można szorować rolet, gdyż mogą się zniszczyć. Nie należy też wykonywać zamaszystych ruchów, gdyż wtedy można ominąć niektóre fragmenty i trzeba będzie zacząć od nowa. Kiedy już wyczyścimy rolety, to gąbkę moczymy w czystej wodzie i znów przecieramy rolety. Nie pozostaną wtedy smugi. Na koniec przecieramy jeszcze suchą ściereczką.

Wiele osób preferuje żaluzje. Żaluzje mogą być plastikowe bądź drewniane. Każde z nich wymagają troszeczkę innego czyszczenia. Najlepiej zdjąć żaluzje z okna (jeśli jest taka możliwość) i położyć na podłodze na jakimś materiale, np. starym prześcieradle. Czyszczenie będzie wtedy łatwiejsze. Niestety, nie zawsze jest taka możliwość, a wtedy pozostaje jedynie czyszczenie żaluzji w pozycji pionowej.

Czyszczenie żaluzji nie jest skomplikowane ani trudne. Żaluzje drewniane czyścimy najpierw letnią wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń czy płynu do prania, a następnie suszymy. Kiedy są suche, to przecieramy je ściereczką z dodatkiem środka nabłyszczającego drewno. Dzięki temu zabiegowi żaluzje będą lśniły jak nowe.

Jeśli w domu są założone żaluzje plastikowe, to także czyścimy je wodą z dodatkiem środka myjącego. Potem przecieramy raz jeszcze ściereczką, ale namoczoną w czystej wodzie, a na koniec suchą ściereczką.

Można także zaopatrzyć się w specjalny środek do czyszczenia plastikowych okien i użyć go do żaluzji. Sama stosuję taki środek do plastikowych ram okiennych i parapetów i stwierdzam, że tak nabłyszczone ramy wyglądają o wiele lepiej.

Uwaga!

W przypadku rolet i żaluzji ważna jest systematyczność. Zasada ta dotyczy właściwie wszystkiego, co dotyczy sprzątania, ale warto ja ciągle przypominać i podkreślać, że jeśli będziemy regularnie pracować, to tej pracy będzie mniej.

Preferujecie rolety, żaluzje, zasłony czy wolicie puste okna? Wypowiedzcie się w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułGrzyby leśne – przepisy
Następny artykułJak posprzątać biblioteczkę?

Sabina Sosnowska – urodzona pedantka, fanka ładu i porządku. Pracowała jako asystentka w firmie kosmetycznej i asystent kierownictwa w firmie ogrodniczej. Studiuje zarządzanie. Kocha wieś i zdrowy tryb życia. W serwisie Spec.pl podpowiada jak prowadzić dom i propaguje wizerunek „nowoczesnej pani domu”, czyli house manager.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Sprzątam od dziecka. Choć to ciężka praca, nie uważam jej za przykry obowiązek,  wręcz przeciwnie, uwielbiam cały proces doprowadzania domu do porządku. Wiele osób śmieje się, że mam swoje ulubione sposoby składania ręczników, pościeli czy ubrań, a ja jestem z tego dumna. Czasami wyjmuję wszystko z szafy i układam od nowa tylko po to, aby z przyjemnością spoglądać na efekt.

Lubię gotować, a przede wszystkim jeść. Mieszkam na wsi, gdzie mam swój warzywnik, ogród, oczko ze złotymi rybkami oraz sad. Dzięki temu mogę przygotowywać różne pyszności (kompoty, przetwory i musy) i dzielić się nimi z najbliższymi.

Mogłoby się wydawać, że jestem nudną „kurą domową”. Nic z tych rzeczy. Prowadzę dość ciekawe i różnorodne życie. Studiuję, pracuję, bawię się. Współpracuję ze studencką gazetą, działam w kole naukowym, a nawet piszę książkę, bo obiecałam to mojej przyjaciółce. Moich przyjaciół uwielbiam i skoczyłabym za nimi w ogień.

Wśród moich koleżanek lansuję modę na bycie nowoczesną panią domu. Nowoczesną, czyli taką, która ma swoje sprawy (pracę, studia, itp.), która jest zorganizowana i zadbana, która rozdziela obowiązki, a nie próbuje być „siłaczką”, która po prostu z radością podchodzi do domowych spraw. I dba o to, aby mieć czas również dla siebie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here