• Krok pierwszy

    Grzyby należy też obejrzeć po to, aby się upewnić, czy nie są robaczywe. Robaczywe, brzydkie i przesiąknięte wodą grzyby zawsze wyrzucamy.

  • Krok drugi

    Grzyby należy obrać. Kapeluszy delikatnych grzybów się nie obiera, więc wtedy trzeba je wyczyścić mokrą ściereczką. Trzonek obieramy nożykiem.

  • Krok trzeci

    Grzyby najlepiej obrać i ugotować tego samego dnia. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, to należy je rozłożyć w lodówce na płóciennych ściereczkach. Grzybów nie można przechowywać w foliowych woreczkach. Również podczas ich zbierania nie powinno się używać reklamówek czy plastikowych wiader, a jedynie koszyki wiklinowe, które zapewniają przepływ powietrza.

  • Krok czwarty

    Po wyczyszczeniu grzybów, należy je opłukać w wodzie i usunąć niepotrzebne resztki czy liście. Potem przerabiamy je według uznania – mrozimy, suszymy albo gotujemy.

  • Poniżej podaję dwa przepisy na przetworzenie grzybów.

    GRZYBY MARYNOWANE

    Składniki:

    1 kg grzybów,

    2 łyżki soli,

    1 duża bądź 2 małe cebule,

    1 szklanka wody,

    2 łyżki cukru,

    1 szklanka octu 10 %,

    ziele angielskie,

    liście laurowe.

    Wykonanie:

    Grzyby starannie przebrać, oczyścić dokładnie, umyć i osączyć. Wrzucić do wrzątku z łyżką soli i małą cebulą, ugotować, aż zmiękną, wyjąć, osączyć. Włożyć do wcześniej wyparzonych słoików i ostudzić. Wodę z octem, cukrem, resztą soli i przyprawami zagotować, a potem ostudzić. Przygotowanym octem zalać grzyby i zamknąć słoiki.

    Dobra rada:

    Do marynowania najlepiej nadają się grzyby takie jak: maślaki, rydze, podgrzybki czy borowiki. Nie powinno się też mieszać różnych rodzajów grzybów w jednym słoiku.

    GRZYBY Z PAPRYKĄ I CEBULĄ

    Składniki:

    1 kg obgotowanych grzybów,

    4 cebule,

    2 papryki,

    1 łyżka cukru,

    1 łyżka octu,

    sól i pieprz,

    1 słoiczek przecieru pomidorowego,

    4 ząbki czosnku.

    Wykonanie:

    Cebulę obrać, a następnie pokroić w plastry. Paprykę oczyścić z nasion i pokroić w paski. Na patelni rozgrzać olej, wrzucić cebulę i paprykę, poddusić. Następnie dodać grzyby, cukier i ocet. Doprawić do smaku solą i pieprzem. Dusić około pół godziny. Pod koniec dodać rozmiażdżony czosnek oraz przecier. Jeszcze gorące przełożyć do słoików i pasteryzować 20 minut.

    Dobra rada:

    Tak przygotowane grzyby są świetnym składnikiem do domowej pizzy czy zapiekanek. Wystarczy dodać ser, ewentualnie swoje ulubione składniki, zapiec i gotowe.

    Życzę smacznego!

    Jakie są Wasze ulubione przepisy na grzyby? Suszycie je, marynujecie, czy zjadacie świeże? Wypowiedzcie się w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPigwowiec – uprawa
Następny artykułJak, czym czyścić rolety i żaluzje?

Sabina Sosnowska – urodzona pedantka, fanka ładu i porządku. Pracowała jako asystentka w firmie kosmetycznej i asystent kierownictwa w firmie ogrodniczej. Studiuje zarządzanie. Kocha wieś i zdrowy tryb życia. W serwisie Spec.pl podpowiada jak prowadzić dom i propaguje wizerunek „nowoczesnej pani domu”, czyli house manager.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Sprzątam od dziecka. Choć to ciężka praca, nie uważam jej za przykry obowiązek,  wręcz przeciwnie, uwielbiam cały proces doprowadzania domu do porządku. Wiele osób śmieje się, że mam swoje ulubione sposoby składania ręczników, pościeli czy ubrań, a ja jestem z tego dumna. Czasami wyjmuję wszystko z szafy i układam od nowa tylko po to, aby z przyjemnością spoglądać na efekt.

Lubię gotować, a przede wszystkim jeść. Mieszkam na wsi, gdzie mam swój warzywnik, ogród, oczko ze złotymi rybkami oraz sad. Dzięki temu mogę przygotowywać różne pyszności (kompoty, przetwory i musy) i dzielić się nimi z najbliższymi.

Mogłoby się wydawać, że jestem nudną „kurą domową”. Nic z tych rzeczy. Prowadzę dość ciekawe i różnorodne życie. Studiuję, pracuję, bawię się. Współpracuję ze studencką gazetą, działam w kole naukowym, a nawet piszę książkę, bo obiecałam to mojej przyjaciółce. Moich przyjaciół uwielbiam i skoczyłabym za nimi w ogień.

Wśród moich koleżanek lansuję modę na bycie nowoczesną panią domu. Nowoczesną, czyli taką, która ma swoje sprawy (pracę, studia, itp.), która jest zorganizowana i zadbana, która rozdziela obowiązki, a nie próbuje być „siłaczką”, która po prostu z radością podchodzi do domowych spraw. I dba o to, aby mieć czas również dla siebie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here