-
Krok pierwszy
Grzyby należy też obejrzeć po to, aby się upewnić, czy nie są robaczywe. Robaczywe, brzydkie i przesiąknięte wodą grzyby zawsze wyrzucamy.
-
Krok drugi
Grzyby należy obrać. Kapeluszy delikatnych grzybów się nie obiera, więc wtedy trzeba je wyczyścić mokrą ściereczką. Trzonek obieramy nożykiem.
-
Krok trzeci
Grzyby najlepiej obrać i ugotować tego samego dnia. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, to należy je rozłożyć w lodówce na płóciennych ściereczkach. Grzybów nie można przechowywać w foliowych woreczkach. Również podczas ich zbierania nie powinno się używać reklamówek czy plastikowych wiader, a jedynie koszyki wiklinowe, które zapewniają przepływ powietrza.
-
Krok czwarty
Po wyczyszczeniu grzybów, należy je opłukać w wodzie i usunąć niepotrzebne resztki czy liście. Potem przerabiamy je według uznania – mrozimy, suszymy albo gotujemy.
Poniżej podaję dwa przepisy na przetworzenie grzybów.
GRZYBY MARYNOWANE
Składniki:
1 kg grzybów,
2 łyżki soli,
1 duża bądź 2 małe cebule,
1 szklanka wody,
2 łyżki cukru,
1 szklanka octu 10 %,
ziele angielskie,
liście laurowe.
Wykonanie:
Grzyby starannie przebrać, oczyścić dokładnie, umyć i osączyć. Wrzucić do wrzątku z łyżką soli i małą cebulą, ugotować, aż zmiękną, wyjąć, osączyć. Włożyć do wcześniej wyparzonych słoików i ostudzić. Wodę z octem, cukrem, resztą soli i przyprawami zagotować, a potem ostudzić. Przygotowanym octem zalać grzyby i zamknąć słoiki.
Dobra rada:
Do marynowania najlepiej nadają się grzyby takie jak: maślaki, rydze, podgrzybki czy borowiki. Nie powinno się też mieszać różnych rodzajów grzybów w jednym słoiku.
GRZYBY Z PAPRYKĄ I CEBULĄ
Składniki:
1 kg obgotowanych grzybów,
4 cebule,
2 papryki,
1 łyżka cukru,
1 łyżka octu,
sól i pieprz,
1 słoiczek przecieru pomidorowego,
4 ząbki czosnku.
Wykonanie:
Cebulę obrać, a następnie pokroić w plastry. Paprykę oczyścić z nasion i pokroić w paski. Na patelni rozgrzać olej, wrzucić cebulę i paprykę, poddusić. Następnie dodać grzyby, cukier i ocet. Doprawić do smaku solą i pieprzem. Dusić około pół godziny. Pod koniec dodać rozmiażdżony czosnek oraz przecier. Jeszcze gorące przełożyć do słoików i pasteryzować 20 minut.
Dobra rada:
Tak przygotowane grzyby są świetnym składnikiem do domowej pizzy czy zapiekanek. Wystarczy dodać ser, ewentualnie swoje ulubione składniki, zapiec i gotowe.
Życzę smacznego!
Jakie są Wasze ulubione przepisy na grzyby? Suszycie je, marynujecie, czy zjadacie świeże? Wypowiedzcie się w komentarzu.