Pigwowce nie maja wygórowanych wymagań siedliskowych i glebowych. Preferują wszystkie gleby przepuszczalne. Dodatkowo gleba powinna być umiarkowanie wilgotna. Odczyn może być kwaśny do lekko zasadowego. Przed posadzeniem roślin warto spulchnić glebę lub zmieszać ją z kompostem. Bardziej ubogie gleby można zasilić nawozami. Pigwowce dobrze rosną na stanowisku ciepłym i słonecznym. Są odporne na przymrozki, ale gdy nastąpi bardzo sroga zima, rośliny warto okryć.

Pigwowce nie tolerują zmiany miejsca. Najlepiej ich nie przesadzać, może to skutkować gorszym kwitnieniem lub owocowaniem. Jeśli już zaistnieje potrzeba przesadzenie rośliny, pamiętajmy o intensywnym i regularnym podlewaniu. Rośliny te nie wymagają silnego cięcia. Ważne jest, by usuwać pędy zniszczone, suche i porażone. Wśród starszych osobników warto przeprowadzać cięcie odmładzające, ale nie częściej niż raz na parę lat.

Najpopularniejszym gatunkiem jest Pigwowiec japoński (Chaenomeles japonica). Są to krzewy osiągające ok. 1,5 m wysokości. Kwitną od marca do kwietnia. Kwiaty są w kolorze pomarańczowym lub łososiowym. Owoce pigwowców są twarde i intensywnie pachnące. są stosunkowo nieduże, o średnicy ok. 4 cm. Kształtem przypominają spłaszczoną kulę. Liście pigwowców najczęściej są okrągławe, a pędy lekko owłosione.

Równie popularną odmianą jest Pigwowiec okazały (Chaenomeles speciosa). Jest to stosunkowo wysoki krzew osiągający 2-3 m. Jego liście są barwy ciemnozielonej, błyszczące. Kwiaty, w zależności od odmiany, mogą przybierać barwę białą, różową lub czerwoną. Owoce tej odmiany są lekko wydłużone i mają skórkę z czerwonawym rumieńcem.

Pigwowce znajdują zastosowanie jako pojedyncze nasadzenie oraz w grupie, razem z innymi roślinami. Ciekawie prezentują się też jako żywopłoty. Efektowne jest połączenie pigwowców z innymi roślinami, np. zadarniającymi podłoże. Niskie odmiany pigwowców należą do kanonu roślin okrywowych. Dobrze prezentują się w ogródkach skalnych, wiejskich oraz w ogrodach ziołowych. Mogą również rosnąć na tle trawnika lub jako obwódka na rabatach. Najczęściej jednak lokalizujemy je w pobliży sadu, warzywnika lub tarasu.

Gdzie umieściliście swoje pigwowce? W jakim miejscu Waszego ogrodu się znajdują? Dajcie znać w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak czyścić akwarium?
Następny artykułGrzyby leśne – przepisy

Joanna Wołejszo – architekt krajobrazu. Właściciel pracowni projektowej ProCentrum zajmującej się projektowaniem ogrodów, zieleni. Współpracowała z Radiem Planeta Fm współtworząc cykl audycji „Ogród Twoich Marzeń”. Fotograf – amator.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Projektowanie ogrodów jest moją pasją od wielu lat. Pasją, która pozwala mi realizować zamiłowanie do tworzenie piękna wokół nas. Kiedy tworzę projekt ogrodu czuję się zaszczycona, wyróżniona, ponieważ mam niepowtarzalną szansę tworzenia piękna specjalnie dla Państwa - zapraszacie mnie Państwo do siebie, czyniąc autorem Waszego miejsca odpoczynku, relaksu czy zabawy. Wzajemne zrozumienie i moje zaangażowanie dadzą atrybuty niezbędne do stworzenia projektu tak indywidualnego jak jego właściciele.

Cieszę się każdym dniem i staram się wypełnić życie miłymi zdarzeniami.

Prywatnie - żona fotografa i programisty. Fascynują nas podróże, nowe zakątki, egzotyczne krajobrazy i ciekawi ludzie. Poprzez fotografie możemy opowiadać o miejscach, w których byliśmy i chwilach, które wspólnie przeżyliśmy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here