Przed rozpoczęciem impregnacji, należy wpierw buty wysuszyć i wyczyścić z wszelkich zabrudzeń. Buty należy suszyć nie bezpośrednio pod grzejnikiem, bowiem tworzywo czy skóra mogą po prostu popękać pod wpływem temperatury. Do czyszczenia butów można użyć wilgotnej ściereczki. Do opornych zabrudzeń na podeszwie można natomiast użyć starej szczoteczki do zębów i ciepłej wody.

Jeśli jednak na butach są resztki pasty, to przed impregnacją należy ją usunąć. Można to zrobić używając miękkiej ściereczki moczonej w ciepłej wodzie.

Teraz można przejść do etapu impregnacji. Impregnacja obuwia ma przede wszystkim za zadanie ochronę butów przez wodą, wilgocią, a także ma zapobiegać powstawaniu jakichkolwiek plam.

Można impregnować właściwie wszystkie typy obuwia. Wyjątkiem są buty wykonane z lakierowanej skóry – tych butów się nie impregnuje.

Do impregnacji obuwia przeznaczone są specjalne środki. Najlepsze są pasty do pucowania, które w swoim składzie mają woski naturalne. Pasty te różnią się w zależności od rodzaju obuwia. Inne będą do butów z gładkiej skóry, a inne do butów z polerowanej skóry.

Przy zakupie należy się kierować rozsądkiem i wybrać pasty z woskiem naturalnym. Należy unikać past typu 3 w 1, bowiem nadają się one jedynie do nabłyszczania z tego powodu, iż zawierają one zazwyczaj środki farbujące oraz nabłyszczające. Pasty tego typu mogą wysuszać skórę, przez co będzie ona bardziej podatna na pęknięcia oraz na łuszczenie.

Skóra typu zamsz, welur, nubuk – po wyczyszczeniu np. gumową szczotką, obuwie należy zaimpregnować wodoodpornym sprayem, przeznaczonym do takiego typu obuwia. Spraye te są w różnych kolorach, więc bez trudu można kupić taki w kolorze naszych butów.

Skóra polerowana – jest to gładka skóra o wysokiej jakości, która na etapie produkcji została silnie wypolerowana w celu uzyskania końcowego efektu, jakim jest połysk. Impregnacja obuwia tego rodzaju polega na smarowaniu butów kremem o odpowiednim odcieniu oraz polerowaniu ich miękką ściereczką w celu uzyskania połysku. Na koniec należy nanieść pastę do butów i wypastować.

Skóra gładka – buty z gładkiej skóry posiadają mikroskopijnie porowatą powierzchnię. Należy pamiętać, iż skóra to materiał, który jednak przepuszcza wodę, dlatego należy zwiększyć jego odporność na przemakanie. Buty ze skóry gładkiej, czy to matowej, czy tej z połyskiem, impregnuje się w taki sam sposób jak buty ze skóry polerowanej.

Skóra lakierowana – ma ona gładką powierzchnię o wysokim połysku. Ta skóra nie może być impregnowana, bowiem może zmienić się jej charakter. Obuwie z lakierowanej skóry należy czyścić wilgotną ściereczką oraz odpowiedni pielęgnować, najlepiej używając specjalnego kremu, a na koniec polerować miękką ściereczką, np. flanelową.

Czym impregnujecie swoje obuwie? Jak często to robicie? Dajcie znać w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak usunąć sierść z ubrań?
Następny artykułGrillowanie – porady

Sabina Sosnowska – urodzona pedantka, fanka ładu i porządku. Pracowała jako asystentka w firmie kosmetycznej i asystent kierownictwa w firmie ogrodniczej. Studiuje zarządzanie. Kocha wieś i zdrowy tryb życia. W serwisie Spec.pl podpowiada jak prowadzić dom i propaguje wizerunek „nowoczesnej pani domu”, czyli house manager.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Sprzątam od dziecka. Choć to ciężka praca, nie uważam jej za przykry obowiązek,  wręcz przeciwnie, uwielbiam cały proces doprowadzania domu do porządku. Wiele osób śmieje się, że mam swoje ulubione sposoby składania ręczników, pościeli czy ubrań, a ja jestem z tego dumna. Czasami wyjmuję wszystko z szafy i układam od nowa tylko po to, aby z przyjemnością spoglądać na efekt.

Lubię gotować, a przede wszystkim jeść. Mieszkam na wsi, gdzie mam swój warzywnik, ogród, oczko ze złotymi rybkami oraz sad. Dzięki temu mogę przygotowywać różne pyszności (kompoty, przetwory i musy) i dzielić się nimi z najbliższymi.

Mogłoby się wydawać, że jestem nudną „kurą domową”. Nic z tych rzeczy. Prowadzę dość ciekawe i różnorodne życie. Studiuję, pracuję, bawię się. Współpracuję ze studencką gazetą, działam w kole naukowym, a nawet piszę książkę, bo obiecałam to mojej przyjaciółce. Moich przyjaciół uwielbiam i skoczyłabym za nimi w ogień.

Wśród moich koleżanek lansuję modę na bycie nowoczesną panią domu. Nowoczesną, czyli taką, która ma swoje sprawy (pracę, studia, itp.), która jest zorganizowana i zadbana, która rozdziela obowiązki, a nie próbuje być „siłaczką”, która po prostu z radością podchodzi do domowych spraw. I dba o to, aby mieć czas również dla siebie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here