Karaluchy najczęściej do życia wybierają ciepłe i wilgotne miejsca jak okolice zlewu i wanny, rzadko można je spotkać w ciągu dnia, gdyż prowadzą nocny tryb życia. Żywią się tym samym, co ludzie, chociaż nie pogardzą również klejem z oprawy książki. Gdy się pojawią należy je bezzwłocznie usunąć, gdyż są nosicielami groźnych dla zdrowia pasożytów wywołujących m.in. toksoplazmozę (szczególnie dla kobiet w ciąży).

Jak się ich pozbyć?
1. Podstawową rzeczą jest dbanie o higienę w domu, szczególnie nie pozostawiać resztek jedzenia. Należy zawsze pamiętać o codziennym wynoszeniu śmieci.
2. Poleca się używanie preparatów, które pozwolą nam zwalczyć karaluchy, należą do nich:
– płytka Globo
– aerozol i pianka Baygon (również trutka)
– mikrokapsułki Gett
3. Skuteczna jest również dezynsekcja przeprowadzana przez specjalistyczne firmy. Nie powinna jednak dotyczyć ona tylko jednego pomieszczenia, ale całej powierzchni mieszkalnej, aby całkowicie wytępić szkodniki.

Karaluchy są bardzo odporne na trucizny oraz wszelkiego rodzaju szkodliwe czynniki zewnętrzne, dlatego tak trudno jest je zwalczyć.

Uwaga!

Domowe sposoby na karaluchy: – pozostawienie bułki posmarowanej maścią siarkową – ustawienie miseczek z piwem na których oparte są listewki drewniane, karaluch wędrują po nich, wpadają do piwa i topią się.

Mieliście kiedyś problem z karaluchami? Jak sobie z nimi poradziliście?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułChłopak się nie odzywa
Następny artykułMole spożywcze – jak zwalczać?

Joanna Rayzacher - skończyła studia socjologiczne i dziennikarskie. Pracowała w portalach zajmujących się tematyką kobiecą, związaną z pielęgnacją ciała i wizażem (m.in.: kobiety.pl), czasopismach (m.in.: "Moda&Styl", "Dzieciaki") oraz w radiu. Od 2009 roku współpracuje z magazynem "Pro-KREACJA" i zajmuje się projektami społecznymi w fundacji "Dbam o Zdrowie".

Nasz specjalista pisze o sobie:

Zawsze lubiłam obserwować ludzi, interesowało mnie co mówią i myślą, także co mogą zrobić, aby czuć się lepiej.

Praktyki dziennikarskie odbyłam w portalu Rossnet.pl, zajmującym się tematyką dotyczącą urody oraz zdrowia. W przeszłości współpracowałam (przez kilka lat) z pismem „Moda&Styl”, gdzie pisałam artykuły dotyczące tematyki lifestylowej (na przykład artykuł o subkulturze lolit), jak również przeprowadzałam wywiady, m.in.: rozmowę z projektantem mody - Wojtkiem Dziedzicem oraz twórcą nowatorskich projektów designerskich - Tomkiem Rygalikiem.

W piśmie „Dzieciaki” byłam autorką artykułów dotyczących diagnoz problemów społecznych oraz sposobów ich rozwiązania (przemoc w rodzinie, tolerancja), jak również problemami zdrowotnymi (ciąża, wcześniaki, anomalie). W portalu Kobiety.pl. pisałam m.in.: reportaże o popularności lumpeksów, eseje o atrakcyjności fizycznej, kulturze masowej, dandyzmie oraz felietony.

Obecnie współpracuję z magazynem „Pro-KREACJA”. Zawodowo jestem związana z Fundacją „Dbam o Zdrowie”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here