Walka z molami spożywczymi jest trudna i uciążliwa, ale nie należy bagatelizować problemu. Mole spożywcze gnieżdżą się w suchych produktach typu:
– kasza i ryż
– mąka
– mleko rozpuszczalne
– krakersy i słodycze
– owoce suszone i orzechy
– pokarm dla psów
Żadne plastikowe opakowanie nie jest w stanie uchronić jedzenia przed molami, mogą zagnieździć się nawet w soli. Możemy je przynieść ze sklepu razem z zakupami, mogą dostać się również przez okno.

Jak zwalczyć mole spożywcze?
1. Jeżeli podejrzewasz, że w twojej kuchni zalęgły się mole koniecznie zrób generalne porządki. Należy wymyć wszystkie szafki i pojemniki, a żywność dokładnie przejrzeć. Niepokój powinny wzbudzić cienkie nitki, które zostawiają larwy moli. Jeżeli je znajdziesz to włóż żywność do torby na śmieci, zawiąż ją szczelnie i wyrzuć.
2. Pachnące przyprawy, takie jak goździk odstraszają mole spożywcze, można więc ja rozsypać wokół jedzenia. Nie lubią one również zapachu wanilii i pomarańczy. Można kupić esencję do ciasta (najlepiej we wspomnianym zapachu), a następnie kilka jej kropli nalać na wacik – położona obok żywności będzie odstraszała szkodniki.
3. Obecnie są dostępne w sprzedaży specjalne plastry, które można przykleić we wnętrzu szafki (np. firmy Raid). W opakowaniu są dwa plastry a działają przez okres 6 tygodni. Wydzielają zapach, który przyciąga mole, a one przyklejają się do plastrów. Są one skuteczne, a jednocześnie bezpieczne dla żywności, więc i dla naszego zdrowia.
4. Aby uniknąć moli unikajmy przechowywania mąki, bułki tartej czy płatków zbożowych w fabrycznych opakowaniach. Po przyniesieniu zakupów do domu należy przesypać je do szklanych lub plastikowych, szczelnie zamykanych pojemników.

Mieliście kiedyś problemy z molami? Jak sobie z nimi poradziliście?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak pozbyć się karaluchów?
Następny artykułJak dobrać kwiaty na balkon?

Joanna Rayzacher - skończyła studia socjologiczne i dziennikarskie. Pracowała w portalach zajmujących się tematyką kobiecą, związaną z pielęgnacją ciała i wizażem (m.in.: kobiety.pl), czasopismach (m.in.: "Moda&Styl", "Dzieciaki") oraz w radiu. Od 2009 roku współpracuje z magazynem "Pro-KREACJA" i zajmuje się projektami społecznymi w fundacji "Dbam o Zdrowie".

Nasz specjalista pisze o sobie:

Zawsze lubiłam obserwować ludzi, interesowało mnie co mówią i myślą, także co mogą zrobić, aby czuć się lepiej.

Praktyki dziennikarskie odbyłam w portalu Rossnet.pl, zajmującym się tematyką dotyczącą urody oraz zdrowia. W przeszłości współpracowałam (przez kilka lat) z pismem „Moda&Styl”, gdzie pisałam artykuły dotyczące tematyki lifestylowej (na przykład artykuł o subkulturze lolit), jak również przeprowadzałam wywiady, m.in.: rozmowę z projektantem mody - Wojtkiem Dziedzicem oraz twórcą nowatorskich projektów designerskich - Tomkiem Rygalikiem.

W piśmie „Dzieciaki” byłam autorką artykułów dotyczących diagnoz problemów społecznych oraz sposobów ich rozwiązania (przemoc w rodzinie, tolerancja), jak również problemami zdrowotnymi (ciąża, wcześniaki, anomalie). W portalu Kobiety.pl. pisałam m.in.: reportaże o popularności lumpeksów, eseje o atrakcyjności fizycznej, kulturze masowej, dandyzmie oraz felietony.

Obecnie współpracuję z magazynem „Pro-KREACJA”. Zawodowo jestem związana z Fundacją „Dbam o Zdrowie”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here