Pierwszą i dość nieskomplikowaną metodą jest namoczenie ubrania w wodzie z dodatkiem proszku i wypranie. Istnieje szansa, że zniknie i plama, i nieprzyjemny zapach. Jeśli danej rzeczy nie można prać, to należy wytrzeć plamę zimną wodą, a potem pocierać słabym roztworem octu (jedna łyżeczka octu na pół litra wody).

W usuwaniu plam i zapachu moczu pomoże nam zwykła sól kuchenna. Należy wpierw posypać plamę grubą warstwą soli, a następnie wypłukać w zimnej wodzie. Jeśli plama ta nadal jest widoczna, to trzeba ją wyczyścić nierozcieńczonym salmiakiem, a potem wypłukać i posmarować octem. Na plamy działa także perhydrol, ale należy go rozcieńczyć. Potem należy materiał wyprać w proszku, najlepiej enzymatycznym. Nieprzyjemny zapach powinien zniknąć.

Innym sposobem na usunięcie zapachu moczu jest papka z sody oczyszczonej i wody. Tak przygotowaną papką pocieramy miejsce, w którym znajdował się mocz. Resztki papki należy zmyć octem, a potem jeszcze spłukać to miejsce wodą. Nadmiar wody można zebrać ściereczka lub papierowymi ręcznikami. Jeśli jest taka możliwość, to materiał wywieszamy na słońcu, a jeśli nie, to podsuszamy suszarką – zapach moczu zniknie podobnie jak zapach octu użytego do czyszczenia.

Do usuwania zapachu moczu przydatna jest również woda utleniona. Należy pocierać poplamione miejsce ściereczka zamoczoną w wodzie utlenionej. Uwaga! Trzeba wcześniej sprawdzić, czy woda utleniona nie zniszczy tkaniny. Najlepiej spróbować w jakimś niewidocznym miejscu. Następnie pierzemy tkaninę, a jeśli zdarzyło się to na dywanie, to czyścimy go środkiem do czyszczenia dywanów i odkurzamy.

Na zapach moczu działa też mieszanka wody z płynem do płukania ust. Brudne miejsce należy pocierać wcześniej przygotowanym roztworem, a nadmiar płynu zebrać ściereczką. Również roztwór z amoniaku i mydła rozpuszczonych w wodzie świetnie działa na zapach moczu. Stosować jak powyżej.

Dobrym sposobem jest również posypanie poplamionego miejsca mąką kukurydzianą. Po jakimś czasie mąkę należy spłukać wodą. Nieprzyjemny zapach moczu zniknie.

Jakie jeszcze znacie sposoby na pozbycie się zapachu moczu? Mieliście kiedyś problem z takim powracającym zapachem? Wypowiadajcie się w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak pozbyć się zapachu stęchlizny?
Następny artykułCo można wykorzystać jako domowe środki czystości?

Sabina Sosnowska – urodzona pedantka, fanka ładu i porządku. Pracowała jako asystentka w firmie kosmetycznej i asystent kierownictwa w firmie ogrodniczej. Studiuje zarządzanie. Kocha wieś i zdrowy tryb życia. W serwisie Spec.pl podpowiada jak prowadzić dom i propaguje wizerunek „nowoczesnej pani domu”, czyli house manager.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Sprzątam od dziecka. Choć to ciężka praca, nie uważam jej za przykry obowiązek,  wręcz przeciwnie, uwielbiam cały proces doprowadzania domu do porządku. Wiele osób śmieje się, że mam swoje ulubione sposoby składania ręczników, pościeli czy ubrań, a ja jestem z tego dumna. Czasami wyjmuję wszystko z szafy i układam od nowa tylko po to, aby z przyjemnością spoglądać na efekt.

Lubię gotować, a przede wszystkim jeść. Mieszkam na wsi, gdzie mam swój warzywnik, ogród, oczko ze złotymi rybkami oraz sad. Dzięki temu mogę przygotowywać różne pyszności (kompoty, przetwory i musy) i dzielić się nimi z najbliższymi.

Mogłoby się wydawać, że jestem nudną „kurą domową”. Nic z tych rzeczy. Prowadzę dość ciekawe i różnorodne życie. Studiuję, pracuję, bawię się. Współpracuję ze studencką gazetą, działam w kole naukowym, a nawet piszę książkę, bo obiecałam to mojej przyjaciółce. Moich przyjaciół uwielbiam i skoczyłabym za nimi w ogień.

Wśród moich koleżanek lansuję modę na bycie nowoczesną panią domu. Nowoczesną, czyli taką, która ma swoje sprawy (pracę, studia, itp.), która jest zorganizowana i zadbana, która rozdziela obowiązki, a nie próbuje być „siłaczką”, która po prostu z radością podchodzi do domowych spraw. I dba o to, aby mieć czas również dla siebie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here