1. Przygotowanie obuwia.

Przede wszystkim wyciągnij z butów sznurowadła i albo włóż je do woreczka do prania bielizny i dołóż do pralki, albo wypierz ręcznie, mydłem pod kranem. Małą szczoteczką (np. szczotką do zębów) oczyść buty z błota i innych zanieczyszczeń. Zaostrzonym patyczkiem wydłub z podeszew kamyczki i żwir. Jeśli na powierzchni butów są miejscowe plamy, zrób pastę z 2 łyżek sody i odrobiny wody i szczoteczką wyszoruj zabrudzone miejsca.

2. Pranie.

Buty włóż do starej poszewki na jasiek i umieść w pralce. Dołóż dwa ręczniki kąpielowe i ew. woreczek ze sznurowadłami. Ręczniki lub inne większe tkaniny są potrzebne do ochrony butów przed zbytnim obijaniem się wewnątrz bębna. Do szufladki pralki wlej płyn do prania (proszek też się nada, ale jest trudniejszy do wypłukania). Temperaturę ustaw na 30 stopni i wyłącz wirowanie. Upierz buty na krótkim cyklu.

3. Po praniu.

Buty ułóż na słońcu, najlepiej z językami wyciągniętymi na wierzch. Możesz powiesić buty na sznurku, przypinając je klamerkami za języki właśnie. Pamiętaj o wysuszeniu sznurowadeł. Kiedy sznurówki i buty są suche, zasznuruj je i ciesz się ich odświeżonym wyglądem.

4. Co można prać?

Większość butów z tkaniny i adidasów nieskórzanych nadaje się do prania w pralce. Pamiętaj o wyjmowaniu sznurówek i wkładek – te ostatnie możesz uprać ręcznie lub po prostu wymienić na nowe. Do pralki nie powinny trafić buty skórzane, zamszowe czy z nubuku. Jeśli wydaje Ci się, że buty nie są solidne, wyglądają na słabo sklejone, zrezygnuj z prania ich w pralce, by ich nie uszkodzić. Możesz spróbować wyprać je ręcznie, namydloną szczoteczką, a później ostrożnie wypłukać pod bieżącą wodą i wysuszyć.

A jakie są Twoje doświadczenia z praniem butów w pralce? Pozostały w całości?

1 KOMENTARZ

  1. zawsze piorę adidasy w pralce i zawsze wrzucam na odwirowanie, dzięki temu nie mają zacieków po praniu. Odwirowanie to w zasadzie najważniejszy powód, dla którego wkładam buty do pralki. Uprać buty (zwłaszcza białe) to pikuś, problem w tym, żeby je dobrze wypłukać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here