Spośród rzeczy, które wymagają ręcznego prania, wymienić należy delikatną bieliznę osobistą i ubrania z koronki, cienkiego jedwabiu czy wełny.

Poniżej podaję sposób na pranie ręczne. Jeśli będziemy się do niego stosować, istnieje szansa, że pocieszymy się swoimi ubraniami przez długi czas.

  • Krok pierwszy

    Należy napełnić miskę ciepłą wodą z dodatkiem płatków mydlanych albo specjalnego płynu, który jest przeznaczony do prania wełny i delikatnych tkanin.

  • Krok drugi

    Jeżeli do prania używa się płatków mydlanych, trzeba poczekać, aż całkowicie się rozpuszczą.

  • Krok trzeci

    Teraz należy na krótko namoczyć ubranie, aby brud zdążył się rozpuścić. Uwaga! Ubrań z wełny nie można namaczać przed praniem.

  • Krok czwarty

    Ten krok polega na delikatnym wygniataniu pranej odzieży.

  • Krok piąty

    Teraz należy ubranie przepłukać kilka razy w letniej wodzie, tak długo, aż woda po płukaniu pozostanie czysta.

  • Krok szósty

    Teraz czas na suszenie. Różni się ono w zależności od tego, jaki materiał był prany. Rzeczy lekkie, takie jak bielizna osobista, należy powiesić mokre, aby woda z nich ociekła. Rzeczy wełniane owija się suchym ręcznikiem i w ten sposób odsącza nadmiar wody. Uwaga! Wełnianych rzeczy nie wyżyma się, gdyż można zniszczyć włókna.

  • Krok siódmy

    Odsączonym ubraniom należy teraz nadać odpowiedni kształt i suszyć położone poziomo.

  • Poniżej podaję jeszcze garść porad, które mogą się przydać podczas prania ręcznego:

    Nie namaczaj razem ubrań białych i kolorowych, ponieważ mogą zafarbować.
    – Wody do prania ręcznego musi być dość dużo, nie ma co żałować.
    – Najlepiej mieć w domu specjalny płyn do prania ręcznego.
    – Warto też mieć w domu szare mydło, które wywabia niektóre plamy.
    – Płyn czy proszek należy najpierw rozpuścić w wodzie, a dopiero potem włożyć brudne ubranie. Proszek sypany na tkaninę może ją zniszczyć.
    – Prać należy w ciepłej wodzie. Gorąca nie dość, że niszczy dłonie, to może też utrwalić plamy.
    – Do wody, w której ostatni raz płuczemy ubranie z jedwabiu, należy dodać łyżeczkę cukru – dzięki temu jedwab będzie bardziej „mięsisty”.
    – Do ostatniego płukania innych rzeczy warto dodać łyżeczkę octu – ocet usunie resztki mydła.

    Czy pierzecie swoje ubrania ręcznie czy jednak bez względu na wszystko wolicie, aby pralka to zrobiła? Wypowiadajcie się w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo można wykorzystać jako domowe środki czystości?
Następny artykułZastosowanie soli w życiu codziennym

Sabina Sosnowska – urodzona pedantka, fanka ładu i porządku. Pracowała jako asystentka w firmie kosmetycznej i asystent kierownictwa w firmie ogrodniczej. Studiuje zarządzanie. Kocha wieś i zdrowy tryb życia. W serwisie Spec.pl podpowiada jak prowadzić dom i propaguje wizerunek „nowoczesnej pani domu”, czyli house manager.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Sprzątam od dziecka. Choć to ciężka praca, nie uważam jej za przykry obowiązek,  wręcz przeciwnie, uwielbiam cały proces doprowadzania domu do porządku. Wiele osób śmieje się, że mam swoje ulubione sposoby składania ręczników, pościeli czy ubrań, a ja jestem z tego dumna. Czasami wyjmuję wszystko z szafy i układam od nowa tylko po to, aby z przyjemnością spoglądać na efekt.

Lubię gotować, a przede wszystkim jeść. Mieszkam na wsi, gdzie mam swój warzywnik, ogród, oczko ze złotymi rybkami oraz sad. Dzięki temu mogę przygotowywać różne pyszności (kompoty, przetwory i musy) i dzielić się nimi z najbliższymi.

Mogłoby się wydawać, że jestem nudną „kurą domową”. Nic z tych rzeczy. Prowadzę dość ciekawe i różnorodne życie. Studiuję, pracuję, bawię się. Współpracuję ze studencką gazetą, działam w kole naukowym, a nawet piszę książkę, bo obiecałam to mojej przyjaciółce. Moich przyjaciół uwielbiam i skoczyłabym za nimi w ogień.

Wśród moich koleżanek lansuję modę na bycie nowoczesną panią domu. Nowoczesną, czyli taką, która ma swoje sprawy (pracę, studia, itp.), która jest zorganizowana i zadbana, która rozdziela obowiązki, a nie próbuje być „siłaczką”, która po prostu z radością podchodzi do domowych spraw. I dba o to, aby mieć czas również dla siebie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here