Wok stał się w ostatnich czasach bardzo modny. W całej Azji jest najpopularniejszym naczyniem do przyrządzania wszelkiego rodzaju potraw. Ten charakterystyczny sposób szybkiego gotowania wynika prawdopodobnie z czynników ekonomicznych. Tak sądzą historycy, którzy zbadali, iż w czasach dynastii Han Państwo Środka miało problemy z opałem, dlatego też trzeba było skrócić czas obróbki termicznej. Wok zapewniał maksymalną temperaturę podgrzewania przy minimalnej ilości opału, a wszystko to dzięki swoim charakterystycznym gabarytom i owalnemu kształtowi.
Istnieje kilka technik smażenia, jednak tu chciałabym pokazać tę najczęściej stosowaną. Technika ta nazywa się stir-frying. Polega ona na smażeniu na gorącym oleju z ciągłym mieszaniem.
Technika stir-frying jest jakby kwintesencją chińskiej sztuki kulinarnej. Chińczycy twierdzą, że im krócej smaży się mięso i warzywa, tym więcej składników odżywczych one zachowują.
Do smażenia należy użyć małej ilości tłuszczu (najlepiej oleju słonecznikowego, sojowego i z orzeszków ziemnych) o bardzo wysokiej temperaturze. Nie wolno używać do smażenia oliwy z oliwek.
Fot. photoxpress.com
Zasady:
1. Najpierw trzeba przygotować warzywa i inne potrzebne składniki. Jeśli zaczniemy to robić w trakcie smażenia, to potrawa może być przegotowana.
2. Olej wlewamy po ściankach Woka (wtedy jest najlepiej rozprowadzony). Olej powinien zadymić, jest to znak, że możemy wrzucać składniki.
3. Najpierw smażymy mięso. Kiedy już będzie dobre, przekładamy je do innego naczynia.
4. Teraz wrzucamy i smażymy warzywa. Najpierw smażymy warzywa grubsze, które wymagają dłuższego smażenia, a dopiero potem te, które mogą smażyć się krócej.
5. Teraz przekładamy mięso z powrotem do woka i mieszamy.
6. Za jednym razem możemy smażyć mięso, które waży nie więcej niż 250 g. Większe kawałki nie przesmażą się zbyt dobrze.
7. Kiedy smażymy mięso, robimy czasami krótkie przerwy w mieszaniu.
8. Kiedy smażymy warzywa, to smażymy je cały czas, rozgarniając na boki Woka.
9. Potrawa powinna być podawana zaraz po usmażeniu.
10. Jeśli używamy teflonowego woka, to musimy też używać łopatki teflonowej (ewentualnie drewnianej).
Czy macie swoje ulubione przepisy na dania z woka? Podajcie nam je!