Są różne rodzaje mięsa wołowego. Jedne będą smaczniejsze po smażeniu, a inne po pieczeniu. I tak, najlepsze mięso do pieczenia to:

– łopatka, udziec, rumsztyk.

Bardzo polecane jest marynowanie mięsa przed pieczeniem. Poniżej przykładowy przepis na marynatę do wołowiny.

Marynata:

1 szklanka wody,
2/3 szklanki octu winnego,
2 liście laurowe,
10 ziarenek ziela angielskiego,
10 ziarenek pieprzu,
warzywa (cebula, marchew, pietruszka).

Najlepiej marynować mięso wołowe około 2-3 dni. W tym czasie należy je często przewracać, aby równomiernie nasiąknęło.

/img/Picture/3350/img.jpgFot. sxc.hu

Przed pieczeniem mięso wołowe należy obsmażyć równomiernie z wszystkich stron. Piec należy tyle godzin, ile ma kilo (kawałek mięsa o wadze 1 kg piecze się przez godzinę). Można jednak dołożyć do tego kwadrans. Należy zawsze obserwować mięso podczas pieczenia.

Ligawy z mięsa wołowego można pokroić na plasterki, obtłuc tłuczkiem, wysmarować przyprawami, odstawić do lodówki na godzinę, potem obsmażyć przez około 2 minuty na patelni, przełożyć do naczynia żaroodpornego i dopiec w piekarniku w temperaturze około 180 st. C przez pół godziny. Ligawę można polać sosem i podać z ziemniakami.

Istnieje wiele różnych przepisów na przygotowanie mięsa wołowego. Każdy znajdzie coś dla siebie. Podczas pieczenia należy jednak zawsze pamiętać o tym, aby przewracać mięso i polewać sosem czy wytopionym tłuszczem. Dzięki temu mięso będzie równomiernie opieczone.

Pieczone mięso wołowe można również podawać na różne sposoby, np. można je ułożyć na półmisku, polać sosem i posypać pietruszką, a resztę sosu podać w sosjerce, można też podać z ziemniakami i różnymi surówkami.

Istnieją dwie szkoły pieczenia mięsa. Obie są równie dobre, choć ta pierwsza jest raczej częściej stosowana.

– I szkoła mówi, iż mięso należy najpierw piec przez około 10–15 minut w wysokiej temperaturze (około 220 st. C), a potem w temperaturze około 130–140 st. C tak długo, aż mięso zmięknie.

– II szkoła mówi, iż należy utrzymywać stałą temperaturę pieczenia przez cały czas.

Czas pieczenia (kawałki o wadze 450–500 g)

wołowina krwista: temperatura 180 st. C, około 20 minut,
wołowina średnio wypieczona: temperatura 180 st. C, około 25 minut,
wołowina dobrze wypieczona: temperatura 180 st. C, około 30 minut.

Jaki jest Wasz ulubiony przepis na marynatę do wołowiny? Podajcie go w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak piec mięso w piekarniku?
Następny artykułJak smażyć w woku?

Sabina Sosnowska – urodzona pedantka, fanka ładu i porządku. Pracowała jako asystentka w firmie kosmetycznej i asystent kierownictwa w firmie ogrodniczej. Studiuje zarządzanie. Kocha wieś i zdrowy tryb życia. W serwisie Spec.pl podpowiada jak prowadzić dom i propaguje wizerunek „nowoczesnej pani domu”, czyli house manager.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Sprzątam od dziecka. Choć to ciężka praca, nie uważam jej za przykry obowiązek,  wręcz przeciwnie, uwielbiam cały proces doprowadzania domu do porządku. Wiele osób śmieje się, że mam swoje ulubione sposoby składania ręczników, pościeli czy ubrań, a ja jestem z tego dumna. Czasami wyjmuję wszystko z szafy i układam od nowa tylko po to, aby z przyjemnością spoglądać na efekt.

Lubię gotować, a przede wszystkim jeść. Mieszkam na wsi, gdzie mam swój warzywnik, ogród, oczko ze złotymi rybkami oraz sad. Dzięki temu mogę przygotowywać różne pyszności (kompoty, przetwory i musy) i dzielić się nimi z najbliższymi.

Mogłoby się wydawać, że jestem nudną „kurą domową”. Nic z tych rzeczy. Prowadzę dość ciekawe i różnorodne życie. Studiuję, pracuję, bawię się. Współpracuję ze studencką gazetą, działam w kole naukowym, a nawet piszę książkę, bo obiecałam to mojej przyjaciółce. Moich przyjaciół uwielbiam i skoczyłabym za nimi w ogień.

Wśród moich koleżanek lansuję modę na bycie nowoczesną panią domu. Nowoczesną, czyli taką, która ma swoje sprawy (pracę, studia, itp.), która jest zorganizowana i zadbana, która rozdziela obowiązki, a nie próbuje być „siłaczką”, która po prostu z radością podchodzi do domowych spraw. I dba o to, aby mieć czas również dla siebie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here