Świeżość jajka można ocenić po tym jak wygląda skorupka jaja. Świeże jajka mają zazwyczaj skorupkę chropowatą i matową. Natomiast nieświeże, mają skorupki błyszczące i gładkie. Trudno jednak ocenić na oko, czy jajko jest świeże czy nie. Dlatego na wszelki wypadek skorzystajmy także z innych metod. Bierzemy jajko i wrzucamy je do osolonej wody. Powinien to być roztwór, w którym na pół litra wody przypady 50 gr soli. Świeże jajka opadają na dno, nieświeże pływają na powierzchni. Spowodowane jest to tym, że jajko, które jest długo przechowywane traci wodę i powiększa się w nim balonik powietrza. Właśnie dzięki niemu stare jajko pływa w osolonej wodzie. Świeżość jajka możemy sprawdzić także przez potrząsanie jajem. Przy potrząsaniu świeżym jajkiem nie słychać prawie nic, w przypadku starego słychać przemieszczającą się zawartość.

Jeśli wciąż nie mamy pewności co do świeżości jajka, przed wbiciem jej do ciasta, rozbijmy jajko do oddzielnej miseczki. W świeżym jajku biało jest sztywne i otacza żółtko. Natomiast w jajku nieświeżym białko rozlewa się, często pęka także żółtko. Świeżość jajka możemy sprawdzić także po jego ugotowaniu. W świeżym jajku żółtko będzie na środku, w nieświeżmy przemieści się pod skorupkę.

Najlepiej jednak dbać o to, by jaja nie leżały za długo. Pamiętajmy, by przechowywać je w chłodnym miejscu. Sprawdzajmy także datę ważności i starajmy się jej nie przekraczać. Jeśli kupujemy jajka na targowiskach uważajmy szczególnie. Korzystajmy wyłącznie ze sprawdzonych źródeł. Warto o tym pamiętać przede wszystkim przed świętami, kiedy zdarza się wiele nieuczciwych handlujących.

Macie jakieś inne sposoby na sprawdzenie świeżości jaja? Podzielcie się nimi.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułFarmVille – jak sadzić drzewa?
Następny artykułCamspace – jak grać?

Katarzyna Olchowska - z wykształcenia politolog, dziennikarz z wyboru. Niepoprawna optymistka szukająca niezwykłości w codziennych sprawach. Od 10 lat związana z różnymi stacjami radiowymi. Ma za sobą także współprace z gazetą. Jako reporterka zajmuję się sprawami miasta i zwykłych ludzi. Prywatnie pasjonatka gór, a także fanka czerwonych butów i zielonej herbaty. W serwisie Spec.pl specjalistka od okoliczności, bo żadne okoliczności nie są jej obce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here