Prowadzenie domu Wybór poduszki i materaca

Wybór poduszki i materaca

-

Dobór poduszki jest dlatego tak istotny, ponieważ jeśli niewłaściwe będziemy ułożeni przez całą noc, kark będzie napięty, co prowadzić może do zwyrodnień i bólu głowy.

Jak więc znaleźć perfekcyjną poduszkę:

1. Musi mieć kształt pasujący do naszej anatomii, czyli być na tyle elastyczna, aby umiała się dopasować do wgłębienia między szyją a głową, nie chcemy przecież całą noc męczyć się na czymś twardym.
2. Z drugiej strony nie może być zbyt miękka, jak mają to w zwyczaju poduszki wypełnione pierzem, aby nasza głowa nie zapadała się.
3. Najlepsza jest poduszka z wypełnieniem z łuski gryczanej, która nadaje poduszce właściwości sprężynujące. Tylko taka będzie potrafiła dopasować się do nas niezależnie od zmiany pozycji przez nas w ciągu nocy.
4. Poduszka musi być wykonana z materiału, który nas nie uczuli.

Jeśli mamy już poduszkę czas na wybór idealnego materaca, czyli takiego, który pozwoli odpocząć
naszemu kręgosłupowi i zapewni zdrowy i mocny sen.

1. Musi być odpowiednio twardy, gdyż zbytnia jego miękkość prowadzi do wzmożonej pracy kręgosłupa, próbującego utrzymać ciało w odpowiedniej pozycji.
2. Z drugiej strony zbyt twardy spowoduje problem w przepływie krwi w organizmie oraz nierównomiernym naciskiem ciała na materac, co objawić się może bólem w odcinku lędźwiowym kręgosłupa.
3. Idealny materac to taki, który potrafi dopasować się do kształtu ciała osoby na nim leżącej to znaczy, gdy leżysz na wznak to kręgosłup przyjmuje swój naturalny kształt.
4. Powinien być odpowiednio długi, około 30 cm różnicy w stosunku do wzrostu osoby na nim śpiącej. Powinien być również odpowiednio szeroki, aby istniała możliwość swobodnego na nim przewracania się.
5. Dobry materac pozwala na właściwą cyrkulację powietrza, czyli nie zachowuje wilgoci, nie powinien również się zbytnio nagrzewać.
6. Mimo, iż koszt materaca to niemały wydatek, kupuj je tylko w sklepach, fabrycznie zapakowane. Używane materace to ryzyko chorób nie tylko „odziedziczonych” po poprzednich właścicielach, ale i zanieczyszczenia, które trafią do niego w trakcie dowozu.

Na co zwracacie szczególną uwagę podczas wyboru materaca bądź poduszek? Wypowiadajcie się w komentarzach.

Joanna Rayzacher

Joanna Rayzacher - skończyła studia socjologiczne i dziennikarskie. Pracowała w portalach zajmujących się tematyką kobiecą, związaną z pielęgnacją ciała i wizażem (m.in.: kobiety.pl), czasopismach (m.in.: "Moda&Styl", "Dzieciaki") oraz w radiu. Od 2009 roku współpracuje z magazynem "Pro-KREACJA" i zajmuje się projektami społecznymi w fundacji "Dbam o Zdrowie".

Nasz specjalista pisze o sobie:

Zawsze lubiłam obserwować ludzi, interesowało mnie co mówią i myślą, także co mogą zrobić, aby czuć się lepiej.

Praktyki dziennikarskie odbyłam w portalu Rossnet.pl, zajmującym się tematyką dotyczącą urody oraz zdrowia. W przeszłości współpracowałam (przez kilka lat) z pismem „Moda&Styl”, gdzie pisałam artykuły dotyczące tematyki lifestylowej (na przykład artykuł o subkulturze lolit), jak również przeprowadzałam wywiady, m.in.: rozmowę z projektantem mody - Wojtkiem Dziedzicem oraz twórcą nowatorskich projektów designerskich - Tomkiem Rygalikiem.

W piśmie „Dzieciaki” byłam autorką artykułów dotyczących diagnoz problemów społecznych oraz sposobów ich rozwiązania (przemoc w rodzinie, tolerancja), jak również problemami zdrowotnymi (ciąża, wcześniaki, anomalie). W portalu Kobiety.pl. pisałam m.in.: reportaże o popularności lumpeksów, eseje o atrakcyjności fizycznej, kulturze masowej, dandyzmie oraz felietony.

Obecnie współpracuję z magazynem „Pro-KREACJA”. Zawodowo jestem związana z Fundacją „Dbam o Zdrowie”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

„Dymarki Świętokrzyskie” – informacje

Jest to jeden z najstarszych festynów archeologicznych w Polsce, który odbywa się w Nowej Słupi. Po raz pierwszy impreza ta odbyła się w 1967 roku. Jej głównym celem jest zapoznanie zwiedzających z historią starożytnego hutnictwa w tym regionie. „Dymarki Świętokrzyskie” odbywają się zawsze w sierpniu i cieszą się ogromnym zainteresowaniem turystów.

Pakora – przepis

Pakora jest przekąską pochodzącą z Indii, gdzie jest bardzo popularna i lubiana. Są to kawałki warzyw zanurzone w cieście z mąki z ciecierzycy.

Zobacz też

Jak naładować akumulator w samochodzie?

Problemy z uruchomieniem auta spowodowane usterką akumulatora są najbardziej dotkliwe w zimie, jednak o to źródło zmagazynowanej energii trzeba dbać przez cały rok.

Liofilizowane owoce i warzywa – dawka witamin przez cały rok

Z pewnością każdy z nas uwielbia spożywać świeże owoce. Dostarczenie naszemu organizmowi bomby witaminowej niezwykle skutecznie wzmacnia. Niestety, sezon...

Jak udekorować domek ogrodowy, gdy ma się ograniczony budżet?

Każdy z nas marzy o tym, aby jego miejsce odpoczynku było wygodne i przytulne. Jednak równie ważne jest to,...

Może Cię zainteresuje: