Zachowania określane mianem mobbingu to nie tylko akty agresji fizycznej i słownej. Wśród nich znajduje się także izolowanie, szykanowanie, wyśmiewanie, obmawianie, rozsiewanie plotek, ubliżanie i szantaż. Zachowania nazywane często „falą” nie mają nic wspólnego ze szkolną tradycją czy zwykłym rytuałem, który muszą przejść tzw. „koty”. Znęcanie się nad słabszymi dziećmi jest procederem okrutnym i niedopuszczalnym, który powinien być błyskawicznie eliminowany.

Nie należy mylić codziennych konfliktów, które występują sporadycznie, z mobbingiem. Ma on miejsce wówczas, gdy niepożądane zdarzenia mają charakter ciągły, są zamierzone, sprawca ma przewagę fizyczną i psychiczną nad ofiarą oraz akty przemocy są nieustanne na przestrzeni kilku miesięcy.

Ofiary mobbingu
Niestety ofiarami mobbingu stają się najczęściej dzieci nieśmiałe i odstające od reszty wyglądem, kolorem skóry, brakiem pewności siebie. To właśnie ci najbardziej cisi i niepozorni są szykanowani przez silniejszych, którzy chcą zaznaczyć swoją siłę i udowodnić innym, że nie boją się niczego. Ofiara nieustannie czuje się zagrożona, obserwowana i całkowicie bezbronna. Zabiegi stosowane przez dręczyciela lub większą grupę osób szykanujących mają na celu alienację ofiary z grupy. W ten sposób dzieci ustalają strefy wpływów.

Sprawcy mobbingu to osoby o niskim progu empatii. Dzieci, które prześladują swoich rówieśników najczęściej mają dominujący charakter oraz wyraźną potrzebę przewodzenia. Najczęściej są one silne psychicznie i fizycznie.

Jak ustrzec dziecko przed mobbingiem?
Jeśli mamy dobry kontakt z dzieckiem, wówczas istnieją duże szanse, że opowie nam ono o swoich problemach. Ofiara jednak bardzo często zachowuje milczenie, ponieważ wstydzi się, czuje upokorzenie i strach. Nie ignorujmy komunikatów zarówno werbalnych, jak i niewerbalnych, które wysyła dziecko. Wszelkie informacje o zaczepkach powinny być wyjaśnione. Jeśli dziecko padło ofiarą mobbingu powinniśmy porozmawiać z nauczycielami, rodzicami prześladowcy, innymi rodzicami, których dzieci także mogły ucierpieć pod wpływem destruktywnych zachowań agresora. Jeśli dziecko czuje paniczny strach przed mobberem warto pomyśleć o przeniesieniu go do innej klasy, a nawet szkoły. Należy także dołożyć wszelkich starań, aby dziecko odzyskało wiarę w siebie i poczucie własnej wartości.

Czy zetknęliście się kiedyś ze zjawiskiem mobbingu? Jakie były tego okoliczności?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak pomóc dziecku w nauce?
Następny artykułJak wygląda obrona pracy magisterskiej?

Katarzyna Marczuk - ukończyła studia na kierunku filologia polska. Byłą redaktorem naczelnym portalu kraj24.pl, współpracowała z wieloma czasopismami i wydawnictwami o tematyce lifestylowej, m.in z portalem Seniorzy.pl. Od wielu lat tworzy teksty o charakterze poradnikowym, związane z urodą, stylizacją i innymi dziedzinami życia. Obecnie pracuje jako copywriter.

 

Nasz specjalista o sobie:

Jestem typową kobietą, która uwielbia zakupy, komedie romantyczne i spotkania z przyjaciółmi. Poza babskimi rozrywkami pasjonują mnie sztuki walki, piłka nożna i jazda na rolkach.

Z wykształcenia jestem polonistką, z zawodu copywriterem. Lubię dokształcać się, zdobywać nowe doświadczenia w różnych dziedzinach. Nieokiełznana ciekawość świata skłoniła mnie do ukończenia kursu wirażu i stylizacji, dzięki czemu nauczyłam się jak podkreślić swoja urodę i zadbać o zdrową skórę.

Lubię wiedzieć, co jeść, aby czuć się dobrze i zachować świetną sylwetkę. Niewiele osób o tym wie, ale czasami zamieniam się w prawdziwą kurę domową i gotuję pyszne obiady dla całej rodziny. Wówczas trzymam się jednej zasady: gotuj smacznie i zdrowo!

Uprawiam sport, który pozwala utrzymać moje ciało w doskonałej kondycji. Bez niej nie mogłabym dotrzymać kroku moim rozbrykanym bliźniakom. Ala i Olek mają już cztery lata i każdego dnia zaskakują mnie swoją przenikliwością, wyrazistością charakterów i pasją poznawania otaczającego ich świata. Kiedy opiekujesz się dziećmi po pewnym czasie stajesz się encyklopedią medycyny naturalnej i ludowej, tak też jest w moim przypadku.

Zdrowie i uroda to tematy bliskie każdej kobiecie. Jako początkująca wizażystka i konsultantka znanej firmy dystrybuującej kosmetyki, szczególnie wnikliwie śledzę nie tylko nowe techniki makijażu, lecz także skuteczne sposoby pielęgnacji ciała, oraz trendy panujące w kosmetologii. Często testuję nowe kosmetyki poznając ich dobre i złe strony. Potrafię wyciągać wnioski i chętnie dzielę się swoimi uwagami. Na mojej ocenie często polegają przyjaciółki, których jeszcze nigdy nie zawiodłam swoimi radami.

Kocham życie i wyzwania, jakie ono kryje w sobie. Wierzę, że przeznaczenie spoczywa w naszych rękach i w największym stopniu zależy ono od naszego samopoczucia. To jak się czujesz i co myślisz, wpływa na to, jak żyjesz. Piszę o tym, co mnie fascynuje, porusza, interesuje. Pisanie to największa z moich pasji!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here