W kompleksie Kaina dochodzi do przeniesienia dziecięcych, rywalizacyjnych zachowań względem rodzeństwa na zachowania przejawiane w stosunku do innych, dorosłych osób spoza rodziny.

Osoba przejawiająca kompleks Kaina wielokrotnie stara się rywalizować z ludźmi. Często kieruje nią zawiść i zazdrość o sukcesy osiągane przez innych. Potrafi knuć nikczemne plany, które mają na celu zrzucenie obiektu zazdrości z piedestału, by same mogły go zająć. Potrzeba bycia w centrum uwagi jest dla nich niezmiernie istotna. To, czy są komplementowani i stawiani pod względem ważności przed innych ludzi, stanowi dla nich niezmiernie ważny fakt. Jak dzieci, które zabiegają i rywalizują pomiędzy sobą o uwagę rodziców, tak osoby cierpiące na kompleks Kaina starają się pokazać w jak najlepszym świetle. Osoby inteligentne, asertywne, zaradne i uznawane za „duszę towarzystwa” są na Kainów groźnymi rywalami. Stawienie im czoła to dla nich nie lada wyzwanie, jednak są w stanie przeznaczyć na to sporą część uwagi i energii.

Z pewnością osoby cierpiące na kompleks Kaina powinny udać się do specjalisty. Regularne wizyty u psychoterapeuty lub na grupach terapeutycznych mogą okazać się niezmiernie pomocne w zwalczaniu objawów kompleksu. Jest to niezmiernie ważne, aby ludzie tacy nie zatracili się w swych dziecięcych, rywalizacyjnych zachowaniach. Zbyt długie ich przejawianie może okazać się dla nich autodestrukcyjne i zgubne, spalające ich zasoby i potencjał, które mogliby przeznaczyć na własny rozwój psychospołeczny oraz zawodowy.

Znacie kogoś, u kogo podejrzewacie obecność kompleksu Kaina? Jak się on Waszy zdaniem objawia? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKompleks Kopciuszka – co to jest, na czym polega?
Następny artykułKompleks matki – co to jest, na czym polega?

Magdalena Paluch – jest studentką V roku na kierunku: Psychologia Kliniczna w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej oraz pracownikiem Stowarzyszenia. Uczestniczyła w licznych zajęciach praktycznych, głównie w Środowiskowym Domu Samopomocy prowadzącym działalność terapeutyczną i rehabilitacyjną. W roku 2004 uzyskała także tytuł zawodowy fotografa artystycznego. Psychologia to jej pasja i wiąże z nią swoją zawodową przyszłość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here