Ludzie mają w naturze podziwiać ludzi doskonalszych od siebie w pewniej kwestii. Czerpią z ich doświadczenia, starają się obierać podobny kierunek życiowej drogi. Czasami jednak, zamiast podziwu i uwielbienia, pojawiają się negatywne emocje.

Należą do nich:

– obawa przed tym, że jesteśmy od idoli mniej zdolni lub inteligentni – w momencie porównania się do autorytetu stwierdzamy, że nigdy nie dorównamy mu pod żadnym względem;

– obawa przed rozmową z autorytetem, w której mógłby on odkryć, że rozmówca nie dorównuje poziomem wiedzy mistrzowi;

– obawa przed niezrozumieniem tego, co mówi autorytet.

Nastawienie takie prowadzi często do epizodów depresyjnych i nerwicy.

Ludzie odczuwający lęk przed autorytetem powinni przede wszystkim zdać sobie sprawę z tego, że z całą pewnością idealizują nieco swoich idoli. Należy pamiętać o tym, że nie są to wszechwiedzący bogowie, ale zwykli ludzie. Fakt, że są perfekcjonistami, doskonale orientują się w swoim fachu, lub dokonali niesamowitego odkrycia, nie oznacza wcale, że są idealni. Z całą pewnością – gdybyśmy mieli możliwość przyjrzenia się ich prywatnemu życiu z bliska – zauważylibyśmy, że wcale nie są lepszymi i bardziej wartościowymi ludźmi, niż my.

Pamiętajmy zatem, że:

– osoba uważana za autorytet jest takim samym człowiekiem, jak my;

– autorytet również popełnia błędy i nie jest ekspertem w każdej dziedzinie;

– osoba będąca dla nas autorytetem zapewne również kogoś podziwia – nie uważa się więc za nadczłowieka;

– jesteśmy tak samo wartościowi jak człowiek, którego podziwiamy.

Odczuwacie lęk przed osobą, która jest dla Was autorytetem? Czego najbardziej się obawiacie? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułLęk przed ciążą – jak sobie poradzić?
Następny artykułLęk przed brudem – przyczyny, objawy, leczenie

Magdalena Paluch – jest studentką V roku na kierunku: Psychologia Kliniczna w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej oraz pracownikiem Stowarzyszenia. Uczestniczyła w licznych zajęciach praktycznych, głównie w Środowiskowym Domu Samopomocy prowadzącym działalność terapeutyczną i rehabilitacyjną. W roku 2004 uzyskała także tytuł zawodowy fotografa artystycznego. Psychologia to jej pasja i wiąże z nią swoją zawodową przyszłość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here