Do objawów charakterystycznych dla mysofobii zalicza się:

chorobliwe mycie rąk (częściej) oraz całego ciała;

próba unikania miejsc wydających się jednostce zabrudzonymi lub niedokładnie odkurzonymi (przykładowo: strych domu lub piwnica);

unikanie sytuacji, w których jednostka narażona jest na zetknięcie z kurzem i brudem;

Mysofobia jest zaburzeniem nerwicowym. W pewnym stopniu różnego rodzaju fobiami dotknięte jest niemal 99% społeczeństwa. Wszystko zależy od tego, jak silne są objawy fobii.

Mysofobia może zostać nabyta przez jednostkę na drodze warunkowania klasycznego. Jeśli osoba skojarzy niebezpieczną, zagrażającą lub nieprzyjemną dla siebie sytuację z pewną rzeczą (w tym wypadku – brudem), zacznie ona odczuwać przed nią lęk.

Inną fobią, w której chorzy również przejawiają lęk przed brudem, jest koprofobia. To specyficzny rodzaj fobii, który charakteryzują:

– strach przed zetknięciem z fekaliami;

– strach przed brudem;

– obawa przed ubrudzeniem ubrań lub bezpośrednio ciała.

Niektóre fobie mają charakter przystosowawczy. Należą do takich m.in.: lęk przed pająkami lub lęk przed jadowitymi wężami. Jest to lęk adaptacyjny, gdyż jego celem jest uchronienie jednostki przed możliwością zranienia się lub poniesienia śmierci. Lęk przed brudem z pewnością nie należy do fobii adaptacyjnych.

Uwaga!

Najlepszą drogą ku pozbyciu się uporczywego strachu jest wizyta u psychoterapeuty. Za pomocą techniki systematycznej desensytyzacji pomoże on pacjentowi wyeliminować bodziec stresujący. To z kolei umożliwi mu powrót do normalnego, codziennego życia.

Odczuwacie paniczny lęk przed brudem? Jak się on Waszym przypadku objawia? Czy zawsze tak było? Opowiedzcie o swoich doświadczeniach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułLęk przed autorytetem – objawy, co robić?
Następny artykułLęk przed chorobą psychiczną – objawy, jak pokonać?

Magdalena Paluch – jest studentką V roku na kierunku: Psychologia Kliniczna w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej oraz pracownikiem Stowarzyszenia. Uczestniczyła w licznych zajęciach praktycznych, głównie w Środowiskowym Domu Samopomocy prowadzącym działalność terapeutyczną i rehabilitacyjną. W roku 2004 uzyskała także tytuł zawodowy fotografa artystycznego. Psychologia to jej pasja i wiąże z nią swoją zawodową przyszłość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here