Choroby, które wzbudzają w ludziach największy strach to:

– schizofrenia: jest to najcięższa choroba psychiczna, która dotyka około 1 % populacji;

– nerwica natręctw: przymus wykonania pewnej czynności lub sekwencji czynności;

– depresja: unikanie kontaktów z ludźmi, zamknięcie się w sobie, bardzo obniżony nastrój i niechęć do podejmowania działań.

Największą trwogę wzbudza mimo wszystko schizofrenia. Jest ona tajemniczą chorobą, do końca nie odkrytą. Zaliczana jest go grupy endogennych psychoz. Charakterystycznymi objawami są: omamy, urojenia, katatoniczne zachowania, słyszenie głosów itp.

Z lękiem najczęściej powiązane są:

– poszukiwanie wszelkich informacji na temat choroby;

– ciągłe weryfikowanie własnego stanu zdrowia (zarówno fizycznego jak i psychicznego) w poszukiwaniu symptomów;

– próba kontaktowania się z innymi osobami, o podobnych problemach i wymiana doświadczeń oraz spostrzeżeń;

– przekonanie o tym, iż już padło się ofiarą choroby psychicznej.

Ludzie, którzy czują olbrzymi lęk przed zachorowaniem, często wpędzają się tym sposobem w urojenia i nerwice. Wydaje im się, że już zachorowali, zaczynają odczuwać symptomy choroby (z którymi zapoznali się dzięki literaturze fachowej lub informacjom zdobytym drogą internetową).

Uwaga!

Ważne jest, aby przerwać ten stan lękowy. Najbardziej wskazana byłaby wizyta w gabinecie psychologicznym, gdzie chory będzie mógł porozmawiać o swoich obawach i podjąć pracę nas sobą.

Odczuwacie lęk przed chorobą psychiczną? Czy potrafilibyście wskazać, kiedy i dlaczego się pojawił? Konsultowaliście się ze specjalistą? Dajcie znać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułLęk przed brudem – przyczyny, objawy, leczenie
Następny artykułLęk przed dentystą – leczenie, jak pokonać?

Magdalena Paluch – jest studentką V roku na kierunku: Psychologia Kliniczna w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej oraz pracownikiem Stowarzyszenia. Uczestniczyła w licznych zajęciach praktycznych, głównie w Środowiskowym Domu Samopomocy prowadzącym działalność terapeutyczną i rehabilitacyjną. W roku 2004 uzyskała także tytuł zawodowy fotografa artystycznego. Psychologia to jej pasja i wiąże z nią swoją zawodową przyszłość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here