Około 15% ludzi przyznaje, że strach przed dentystą paraliżuje ich i powoduje bardzo silny lęk – to z kolei uniemożliwia wizytę u specjalisty.

Leczenie dentofobii jest dość trudne, jednak nie niemożliwe. Jednym ze sposobów leczenia jest stosowanie sedacji, czyli uspokajania. W metodzie tej wykorzystuje się mieszaninę gazową podtlenku azotu wraz z tlenem. Podczas zabiegu pacjent odczuwa przyjemne oszołomienie, relaks i odprężenie całego organizmu, przy czym zachowuje pełną świadomość. W leczeniu pomocna może okazać się również wizyta u psychoterapeuty. Ponadto, osoba dotknięta tym rodzajem fobii może także spróbować uporać się z dokuczliwym problemem na własną rękę. Wielu z nas ma bolesne wspomnienia z czasów dzieciństwa, kiedy to usługi dentystyczne nie były świadczone na tak wysokim poziomie, jak obecnie. Naturalne jest, że powoduje to lęk przed bólem.

Osoba chora na dentofobię powinna udać się do zaufanego lub poleconego dentysty. To zminimalizuje stres związany z nową, nieznaną sytuacją. Szczegółowe wypytanie specjalisty o to, jak przeprowadzany będzie zabieg dentystyczny również może okazać się pomocny. Gdy wiemy, czego możemy się spodziewać, łatwiej jest nam przezwyciężyć lęk. Należy również pamiętać o tym, że obecnie większość zabiegów dentystycznych wykonywanych jest pod znieczuleniem. Zawsze możemy o nie również poprosić sami, gdy czujemy, że lęk przed bólem jest zbyt silny.

Niezależnie od tego, czy odczuwamy silny strach przed dentystami, pamiętajmy, że regularne kontrole w gabinetach dentystycznych pomogą nam zachować zdrowy uśmiech na dłużej. Możemy także uchronić się przed kosztownymi i bolesnymi zabiegami, jeśli nie pozwolimy urosnąć małemu problemowi dentystycznemu do rangi poważnej infekcji czy zepsucia zębów.

Odczuwacie paniczny lęk przed dentystą? Macie przypuszczenia, skąd się on wziął? Czy zawsze tak było? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułLęk przed chorobą psychiczną – objawy, jak pokonać?
Następny artykułLęk przed dentystą u dzieci – objawy, co robić?

Magdalena Paluch – jest studentką V roku na kierunku: Psychologia Kliniczna w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej oraz pracownikiem Stowarzyszenia. Uczestniczyła w licznych zajęciach praktycznych, głównie w Środowiskowym Domu Samopomocy prowadzącym działalność terapeutyczną i rehabilitacyjną. W roku 2004 uzyskała także tytuł zawodowy fotografa artystycznego. Psychologia to jej pasja i wiąże z nią swoją zawodową przyszłość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here