Istnieje kilka wskazówek, które mogą pomóc nam w poradzeniu sobie z negatywnymi opiniami na temat nasz, lub naszych działań.

Bądź asertywny. Pamiętaj, że to nie zdanie innych jest najważniejsze, lecz Twoja własna opinia na dany temat. Jeśli uważasz, że Twoje postępowanie lub decyzje są słuszne – trzymaj się ich. Opinia innych ludzi nie powinna być dla Ciebie na tyle istotna, by przysłaniała Twoje własne zdanie.

Konstruktywna krytyka jest dobra. Nie jesteś nieomylny. Nawet, jeśli zdarzyła się Ci sytuacja, w której krytyka zastąpiła oczekiwaną pochwałę, zastanów się, czy opinie te są słuszne. Czasami bowiem może okazać się, że brnąłeś faktycznie w ślepą uliczkę i zwrócenie na to uwagi osób trzecich może pomóc wrócić Ci na właściwy tor.

Nie wyolbrzymiaj. Być może krytyka, która Cię dosięgła, wcale nie była taka straszna? Czasami zdarza się, że słysząc drobną, negatywną uwagę, wyolbrzymiamy jej przekaz i znaczenie. Ważne jest, aby umieć zachować granicę.

Podchodź do tego na luzie. W przypadku, kiedy okaże się, że krytyka była w 100% na miejscu, nie przejmuj się. Każdemu zdarzają się w życiu potknięcia. Najważniejsze jest, abyś umiał pracować nad swoimi problemami i dążył do udoskonalania tego, co Ci nie wyszło. Wówczas surowa krytyka może zmienić się w niemałą pochwałę! Krytykanci docenią to tym bardziej, że zamiast puścić ich słowa mimo uszu, wyciągniesz z tego wnioski dla siebie. To z całą pewnością zaimponuje niejednej osobie, a Ty będziesz mógł chodzić z wysoko podniesioną głową.

Nadmiernie obawiacie się krytyki ze strony innych? Czy są to konkretne osoby, czy też chodzi o jakiekolwiek słowa krytyki? Opowiedzcie o swoich doświadczeniach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułLęk przed kotami – objawy, leczenie
Następny artykułLęk przed obcymi u dzieci – przyczyny, objawy, co robić?

Magdalena Paluch – jest studentką V roku na kierunku: Psychologia Kliniczna w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej oraz pracownikiem Stowarzyszenia. Uczestniczyła w licznych zajęciach praktycznych, głównie w Środowiskowym Domu Samopomocy prowadzącym działalność terapeutyczną i rehabilitacyjną. W roku 2004 uzyskała także tytuł zawodowy fotografa artystycznego. Psychologia to jej pasja i wiąże z nią swoją zawodową przyszłość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here