Rodzice odbierają strach swoich dzieci jako adaptacyjny. Fakt, że dziecko unika kontaktu z nieznanymi osobami, daje rodzicom poczucie, iż będą bezpieczne i nic im nie zagrozi ze strony innych ludzi. Jeżeli jednak pociecha reaguje negatywnie na wszystkich ludzi, może to poważnie utrudnić jego dalsze wychowywanie.

Dzieci odczuwające lęk przed obcymi charakteryzuje:

– histeryczny płacz;

– próba uniknięcia lub natychmiastowego przerwania kontaktu, poprzez wyrywanie się (rodzicowi) i ucieczkę;

– nieufność;

– wrogość.

Dzieci takie mogą odczuwać dolegliwości somatyczne, jak bóle głowy i brzucha, biegunki, wymioty.

Lęk ten jest o tyle nie przystosowawczy, że uniemożliwia rodzicom umieszczenie dziecka w przedszkolu, a później nawet szkole podstawowej. Nie mają również możliwości zatrudnienia opiekunki, a to z kolei wiąże się z koniecznością rezygnacji z pracy jednego z rodziców, lub pozostawienia dziecka pod opieką dziadków.

Lęk przed obcymi może pojawić się z powodu zbytniej nadopiekuńczości rodziców i ciągłego separowania malca od innych. Dziecko widząc, że rodzice reagują na kontakt z innymi osobami negatywnie (odciągają dziecko z uwagi przechodnia, lub zasłaniają je swoim ciałem, by stworzyć barierę), również odbiera kontakt jako zagrażający.

Konieczna może okazać się wizyta u psychologa – terapii powinni zostać poddani głównie rodzice, którzy nauczyliby się przekazywać swojemu dziecku poprawne wzorce adaptacyjne.

Wasze dziecko panicznie boi się obcych? Jak myślicie – z czego to wynika? Konsultowaliście się ze specjalistą? Dajcie znać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułLęk przed krytyką – przyczyny, objawy, leczenie
Następny artykułJak pokonać strach przed (nową) pracą?

Magdalena Paluch – jest studentką V roku na kierunku: Psychologia Kliniczna w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej oraz pracownikiem Stowarzyszenia. Uczestniczyła w licznych zajęciach praktycznych, głównie w Środowiskowym Domu Samopomocy prowadzącym działalność terapeutyczną i rehabilitacyjną. W roku 2004 uzyskała także tytuł zawodowy fotografa artystycznego. Psychologia to jej pasja i wiąże z nią swoją zawodową przyszłość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here