Gdy poszukujemy nowego miejsca pracy, zastanawiamy się zawsze, czy sobie poradzimy. Czy damy radę nauczyć się nowych, nieznanych dotąd obowiązków? Czy ludzie Nas otaczający nie okażą się przypadkiem „rekinami biznesu”, którzy będą starali się „wygryźć” nas ze stanowiska dla własnej korzyści? Z pewnością nie ma odpowiedzi na te pytania. Możemy jednak pomóc sobie, stosując się do kilku prostych zasad.

Asertywność przede wszystkim. Nie daj wejść sobie na głowę. Pamiętaj, że ludzie, z którymi przyszło Ci pracować, nic o Tobie nie wiedzą. Prawdopodobnie będą starali się testować Twoje granice życzliwości i pomagania im przy obowiązkach. Nie wahaj się powiedzieć „nie”, jeśli coś nie leży w zakresie Twoich obowiązków. Dzięki temu od samego początku będzie wiadomo, że wiesz, jaki jest zakres Twoich obowiązków, i będziesz się go trzymał. Może się zresztą okazać, że nowi współpracownicy okażą się niezmiernie sympatycznymi osobami, z którymi nie będziesz musiał toczyć „zapoznawczych bojów”.

Nie bój się pytać. Pamiętaj, że jesteś nowy i masz prawo nie wiedzieć do końca, w jaki sposób wykonywać powierzone Ci zadania. Nie krępuj się wypytywać i radzić innych – czy to współpracowników, czy bezpośrednio swojego przełożonego. Pracownik, który milczy, po czym popełnia błędy, nie będzie doceniany. Twoja chęć nauki i umiejętność zadawania pytań z pewnością zapunktują w oczach szefa. Będzie miał pewność, że nie jesteś osobą, która działa na oślep.

Integruj się. Nie odcinaj się grubym murem od pozostałych pracowników. Często może okazać się, że będziesz potrzebował ich pomocy lub wsparcia. Z całą pewnością będziesz mógł liczyć na przychylność zaprzyjaźnionych osób. Dobre relacje ze współpracownikami rzutują także na jakość Twojej pracy.

Jeśli lęk przed podjęciem pracy zawodowej jest tak silny, że z powodu stresu nie jesteś w stanie udać się nawet na rozmowę kwalifikacyjną, rozsądne byłoby skorzystanie z usług psychologa. Przy jego wsparciu będziesz mógł podjąć pracę nas sobą i zmienić swoje dotychczasowe nastawienie do zatrudnienia.

Obawiacie się pójścia do pracy/ nowej pracy? Co stresuje Was najbardziej? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułLęk przed obcymi u dzieci – przyczyny, objawy, co robić?
Następny artykułLęk przed rozmową z ludźmi, telefoniczną – przyczyny, leczenie, jak pokonać?

Magdalena Paluch – jest studentką V roku na kierunku: Psychologia Kliniczna w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej oraz pracownikiem Stowarzyszenia. Uczestniczyła w licznych zajęciach praktycznych, głównie w Środowiskowym Domu Samopomocy prowadzącym działalność terapeutyczną i rehabilitacyjną. W roku 2004 uzyskała także tytuł zawodowy fotografa artystycznego. Psychologia to jej pasja i wiąże z nią swoją zawodową przyszłość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here