Obawa przed odrzuceniem dotyka każdego z nas. Boimy się czasem, że nie zostaniemy zaakceptowani, lub iż z powodu naszego zachowania lub uczynku zostaniemy wykluczeni z pewnej grupy. Potrzeba przynależności jest dla ludzi niezwykle istotna. Dzięki temu czują oni stabilność uczuciową i emocjonalną oraz akceptację.

Lęk przed odrzuceniem wiąże się ze:

– strachem, że zostaniemy sami, bez niczyjego wsparcia;

– obawa przed tym, że będziemy mogli polegać wyłącznie na sobie;

– poczuciem nieakceptacji;

– wrażeniem niedostosowania, bycia innym, odmiennym od grupy.

Strach ten często jest irracjonalny. Mimo to, pomimo zapewnień ze strony rodziny czy grupy, iż akceptują jednostkę, może ona czuć się odtrącona.

Lęk przed odrzuceniem to rodzaj fobii społecznej. Jak wszystkie inne fobie, można ją oczywiście wyleczyć.

Najbardziej wskazanym rozwiązaniem jest w tym przypadku skorzystanie z psychoterapii. Specjalista pomoże klientowi w sprecyzowaniu problemu i ustaleniu jego przyczyn. Jest to niezmiernie ważne, gdyż umożliwi modyfikację zachowania i zmianę negatywnych uczuć w pozytywne doznania.

Uwaga!

Wsparciem dla terapii psychologicznej może być trening asertywności oraz trening umiejętności społecznych.

Odczuwacie lęk przed odrzuceniem? Macie przypuszczenia, skąd się on wziął? Czy zawsze tak było? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułLęk przed mężczyznami – przyczyny, objawy, leczenie
Następny artykułLęk przed nowymi miejscami – przyczyny, leczenie

Magdalena Paluch – jest studentką V roku na kierunku: Psychologia Kliniczna w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej oraz pracownikiem Stowarzyszenia. Uczestniczyła w licznych zajęciach praktycznych, głównie w Środowiskowym Domu Samopomocy prowadzącym działalność terapeutyczną i rehabilitacyjną. W roku 2004 uzyskała także tytuł zawodowy fotografa artystycznego. Psychologia to jej pasja i wiąże z nią swoją zawodową przyszłość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here