Strach przed nowymi miejscami może powstawać z kilku powodów:

1) obawa przed zagubieniem się: człowiek odczuwa lęk przed tym, że – przebywając w nowym otoczeniu zdezorientuje się i nie będzie potrafił odnaleźć drogi powrotnej;

2) strach przed nieznanym: lęk może być powodowany nieznajomością otoczenia. Ludzie przebywający w nowych, nieznanych miejscach nie wiedzą, czego mogą się spodziewać: kogo spotkać, co zobaczyć, w jakiej sytuacji się znaleźć;

3) strach przed nieumiejętnością poradzenia sobie: fakt, że miejsce nie jest poznane sprawia, że ludzie czują się nieprzygotowani. Mogą czuć się przytłoczeni sytuacją.

Lęk przed nowymi miejscami jest rodzajem fobii społecznej. Można oczywiście wyleczyć ją, poprzez rozpoczęcie psychoterapii ukierunkowanej na terapię poznawczo-behawioralną. Terapeuta będzie mógł rozpocząć z klientem pracę polegającą na zamianie bodźca negatywnego, pozytywnym odczuciem.

Osoba obciążona tym rodzajem lęku może również skorzystać z terapii grupowej, podczas której będzie mogła podzielić się z uczestnikami swoimi doświadczeniami, wrażeniami i obawami. Pozna również punkt spojrzenia na problem innych osób, oraz wymieni sposoby radzenia sobie z fobią nowych miejsc.

Uwaga!

Lęk u dzieci różni się od lęku dorosłych tym, iż strach rodzi się u nich najczęściej z obawy przez porzuceniem. Dzieci zdają sobie bowiem sprawę, że są niemal w 100% zależne od swoich opiekunów. Jeśli zostałyby same w nieznanym miejscu lękałyby się, że nie znajdą drogi powrotnej do domu.

Odczuwacie lęk przed nowymi miejscami? Macie przypuszczenia, skąd się on wziął? Czy zawsze tak było? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułLęk przed odrzuceniem – przyczyny, objawy, jak sobie radzić?
Następny artykułLęk przed bliskością – przyczyny, objawy, leczenie

Magdalena Paluch – jest studentką V roku na kierunku: Psychologia Kliniczna w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej oraz pracownikiem Stowarzyszenia. Uczestniczyła w licznych zajęciach praktycznych, głównie w Środowiskowym Domu Samopomocy prowadzącym działalność terapeutyczną i rehabilitacyjną. W roku 2004 uzyskała także tytuł zawodowy fotografa artystycznego. Psychologia to jej pasja i wiąże z nią swoją zawodową przyszłość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here