U podstaw nerwicy leży często środowisko rodzinne, określone cechy osobowościowe chorego, konflikty, wywołujące i potęgujące napięcie emocjonalne, a także konflikty wewnątrz samej osoby chorej. Frustrująca jest niemożność pogodzenia tego, co się chce i oczekuje z tym, co się ma i czego mieć nie można. Nerwica zaburza obraz i wyobrażenie dotyczące własnej wartości, wywołując odczucie niechęci do siebie i ludzi wokół. Nierzadko pojawia się niewytłumaczalne poczucie krzywdy i przekonania o swoim gorszym położeniu od innych. Frustracje, konflikty, niemożność życia w spokoju i zadowoleniu wywołuje w efekcie uczucie głębokiego smutku. Osobę z tego typu nerwicą męczą negatywne nastawienie, częste zniechęcenie i żal do siebie samego. Niezaspokojone ambicje prowadzą do narastających frustracji, dających upust w pretensjach do siebie i wszystkich o wszystko. Choremu towarzyszy wspomniane już poczucie krzywdy, stawianie siebie na pozycji przegranej, z przekazywanym pośrednio komunikatem, że ma się w życiu najgorzej. Takie przekonanie rzeczywiście mogą wywołać duży smutek. U niektórych miejsce smutku zajmuje często irytacja z byle powodu.

Jak funkcjonuje nastolatek z charakterystyczną dla okresu dorastania nerwicą depresyjną? Młoda osoba przeżywa smutek i wiele negatywnych emocji, koncentrując się na swoim bólu. Przykre odczucia wzmaga umniejszanie swojej wartości i skupienie się na popełnianych błędach. Pogrążona w smutku i frustracjach osoba nie podejmuje rozwoju, a nawet szukania zainteresowań, przyjmując pesymistyczną wizję świata oraz nijaką egzystencję wśród innych ludzi. Mieszanka frustracji, niezaspokojonych ambicji i nielubienia własnej osoby wywołuje stan apatii, zniechęcenia, mechanicznego wykonywania codziennych zadań i obowiązków.

W jaki sposób powinien przebiegać proces leczenia nerwicy depresyjnej u nastolatków? Zaleca się, aby chorzy uczestniczyli w terapii. Młodzi potrzebują rozmów, analizowania swoich uczuć i myśli, a także pokierowania jak radzić sobie z własnymi emocjami. Najczęściej terapia musi być długa, choć i tak istnieje ryzyko nawrotów objawów. Konieczne jest wspieranie terapii lekami antydepresyjnymi.

Uważacie, że Wasze dziecko może mieć nerwicę? Jakie objawy Was niepokoją? Dajcie znać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułChoroba sieroca u dzieci – objawy, fazy
Następny artykułKorepetycje – czy warto?

Anna Chmielewska – pedagog szkolny, trener szybkiego czytania oraz – przez pewien czas – nauczyciel wspierający w integracyjnym oddziale zerowym. Dodatkowo ukończyła studia z zakresu edukacji elementarnej i terapii pedagogicznej. Współpracowała z jednym z serwisów edukacyjnych, pisząc artykuły dla rodziców oraz tworząc karty pracy dla maluchów i uczniów.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Od zawsze lubiłam pomagać. Czynnie angażowałam się w działania woluntarystyczne, zwłaszcza w  pomoc rodzinom z problemem alkoholowym. Po studiach rozpoczęłam pracę w szkole i tak zostało do dziś. Obecnie pracuję w szkole z oddziałami integracyjnymi, co jest dodatkowym wyzwaniem dla pedagoga. Lubię to, co robię, ale jednocześnie szukam nowych wyzwań. Jako trener szybkiego czytania poszerzam możliwości ludzkiego mózgu, a pisząc artykuły w serwisach, dzielę się tym, co wiem.

Odskocznią od życia zawodowego są dla mnie książki oraz zacisze domowe, zapach namiętnie pieczonych ciast i aromat świeżo zaparzonej kawy. No i rozmowy przy stole – o marzeniach, pragnieniach i nadziejach.

Od kilku miesięcy odnajduję szczęście w macierzyństwie, w odkrywaniu świata przez cudowną małą istotkę. Życie nabiera  innej jakości, już nie trzeba tak się śpieszyć...

Pisanie jest dla mnie pasją, zamykaniem w słowa własnych doświadczeń, wiedzy i myśli. Jest spotkaniem z czytelnikami, ale też z samą sobą...

 

1 KOMENTARZ

  1. Moje dziecko ma problem często płacze trzęsą się jej rece jest jej zimno. Ma problem z koleżankami ogólnie jest zamknięta w sobie , ma bardzo niską samoocenę wydaje mi się ze to początki nerwicy Jak mogę jej pomóc. ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here