Chorobę sierocą może wywołać zupełny brak kontaktu z rodzicami. Chodzi tu o nieprzebywanie z bliskimi, ale też o deficyt autentycznej bliskości. Taka rodzina pozornie żyje razem, ale dziecko nie ma okazywanego kontaktu fizycznego (przytulanie, głaskanie) i emocjonalnego (uśmiech, życzliwość, rozmowa). Nierzadko w relacje wkracza stosowanie przemocy.

Na skutek choroby sierocej dochodzi do ogólnych zaburzeń w rozwoju fizycznym i psychicznym. Dziecko jest apatyczne i wykonuje charakterystyczne ruchy, bodajże najbardziej kojarzące się z chorobą – powtarzalne kiwanie się, bujanie. Z chorym dość trudno jest nawiązać kontakt. Dziecko niezbyt chętnie je, nierzadko pojawiają się problemy żołądkowe. Zauważalne jest ogólne spowolnienie rozwoju. Symptomy mogą być jednak zróżnicowane w zależności od fazy jej rozwoju. Wyróżnia się trzy takie fazy:

1) Faza protestu – jest aktywnym przeciwstawieniem się rozstaniom głównie z matką. Dominuje płacz, krzyk, agresja słowna oraz fizyczna skierowana również przeciw sobie.

2) Faza rozpaczy – dziecko poznało wcześniej, że aktywny protest nie przyniósł efektu, więc reakcje opierają się na rozpaczaniu. W tej fazie pojawia się apatyczność, nastroje depresyjne, poczucie ogromnego smutku, płacz, niechęć i odmawianie jedzenia, w końcu obojętność.

3) Faza zobojętnienia – jest najgłębszą fazą choroby sierocej. Aktywność życiowa zostaje zahamowana, pod pozornym przystosowaniem kryje się głębokie wycofanie. Właśnie w tej fazie pojawiają się wspomniane już ruchy stereotypowe.

Nasuwa się pytanie – jak toczy się dalsze życie osoby, która w dzieciństwie doświadczyła choroby sierocej? Jaki wpływ odciśnie ona na rozwoju człowieka? Choroba przekłada się najczęściej na zaburzenia sfery uczuciowej, na jej niedojrzałość. Osoba taka ma trudności z nawiązywaniem relacji społecznych oraz z radzeniem sobie w trudnych sytuacjach. Towarzyszy temu poczucie niższości, lęk, labilność emocjonalna.

Uwaga!

Zawsze, niezależnie od wieku osoby cierpiącej na chorobę sierocą, konieczna jest pomoc specjalisty i podjęcie terapii.

Czy wiedzieliście, że powyższe objawy mogą świadczyć o chorobie sierocej?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak dobrze zacząć gimnazjum?
Następny artykułNerwica u nastolatków – objawy, leczenie

Anna Chmielewska – pedagog szkolny, trener szybkiego czytania oraz – przez pewien czas – nauczyciel wspierający w integracyjnym oddziale zerowym. Dodatkowo ukończyła studia z zakresu edukacji elementarnej i terapii pedagogicznej. Współpracowała z jednym z serwisów edukacyjnych, pisząc artykuły dla rodziców oraz tworząc karty pracy dla maluchów i uczniów.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Od zawsze lubiłam pomagać. Czynnie angażowałam się w działania woluntarystyczne, zwłaszcza w  pomoc rodzinom z problemem alkoholowym. Po studiach rozpoczęłam pracę w szkole i tak zostało do dziś. Obecnie pracuję w szkole z oddziałami integracyjnymi, co jest dodatkowym wyzwaniem dla pedagoga. Lubię to, co robię, ale jednocześnie szukam nowych wyzwań. Jako trener szybkiego czytania poszerzam możliwości ludzkiego mózgu, a pisząc artykuły w serwisach, dzielę się tym, co wiem.

Odskocznią od życia zawodowego są dla mnie książki oraz zacisze domowe, zapach namiętnie pieczonych ciast i aromat świeżo zaparzonej kawy. No i rozmowy przy stole – o marzeniach, pragnieniach i nadziejach.

Od kilku miesięcy odnajduję szczęście w macierzyństwie, w odkrywaniu świata przez cudowną małą istotkę. Życie nabiera  innej jakości, już nie trzeba tak się śpieszyć...

Pisanie jest dla mnie pasją, zamykaniem w słowa własnych doświadczeń, wiedzy i myśli. Jest spotkaniem z czytelnikami, ale też z samą sobą...

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here