1. Komu zlecić prace nad modernizacją instalacji?

Modernizacje instalacji elektrycznej powinno się zawsze rozpocząć od oceny jej stanu. Ocenę tę powinien przeprowadzić doświadczony elektryk, posiadający niezbędne kwalifikacje. Modernizacji instalacji elektrycznej nie powinno się przeprowadzać samodzielnie, nie zalecam zlecania jej także znajomym samoukom-elektrykom. Taka modernizacja jest inwestycją więc powinna zostać przeprowadzona tak, aby służyła długie lata i była wykonana z uwzględnieniem wszelkich norm bezpieczeństwa. Posiadania jakich kwalifikacji powinniśmy żądać od takiego fachowca?
Nie bójmy się wymagać i zażądać okazania dokumentów potwierdzających posiadane przez specjalistę kwalifikacje. Skoro mamy mu zapłacić, mamy też prawo żądać, by udowodnił, że posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Poza tym nie bez znaczenia jest kwestia bezpieczeństwa domowników i nie narażania ich na utratę zdrowia przez błędy takiego fachowca.

Do przeprowadzenia modernizacji instalacji elektrycznej specjalista powinien okazać następujące dokumenty:
– potwierdzające uprawnienia do wykonywania instalacji elektrycznych do minimum 1 kV,
– potwierdzające uprawnienia do wykonywania pomiarów odbiorczych instalacji elektrycznej,
– oraz uprawnienia do złożenia dokumentów w zakładzie energetycznym poświadczające przeprowadzenie tych prac

2. Jaki zakres prac i czynności należy zlecić wynajętemu elektrykowi?

Przystępując do modernizacji instalacji elektrycznej musimy wiedzieć, jakie zmiany należy przeprowadzić i jakie są kompetencje w tym zakresie wynajętego specjalisty. Możemy, a nawet powinniśmy, mu zlecić:
– Przeprowadzenie oceny stanu dotychczasowej instalacji
– Naprawy uszkodzeń instalacji (fragmentów, których nie trzeba wymieniać)
– Prace związane z wymianą i przerobieniem (dopasowaniem) instalacji do naszych potrzeb
– Montaż wszelkich lamp, opraw do oświetlenia, gniazdek, szaf i bezpieczników oraz systemów oświetlenia, jeżeli taki chcemy wprowadzić

3. Co należy ustalić przed przystąpieniem do modernizacji instalacji

Modernizację sieci elektrycznej należy przeprowadzić bezpośrednio przed planowanym remontem domu czy mieszkania, ponieważ prace modernizacyjne wymagają niejednokrotnie znacznej ingerencji w struktury ścian – wszelkiego rodzaju przekucia, rozkucia, zrywanie starej instalacji i wycinanie otworów pod nowe puszki, wycinanie otworów pod nowe szafy z bezpiecznikami czy szafy sterujące. Przed modernizacją należy się dokładnie zastanowić nad planowanymi zmianami jeżeli chodzi o sferę użytkową.

instalacja elektryczja photoxpress.com

Musimy przemyśleć następujące kwestie i najlepiej zapisać je na karteczce, przed konsultacją z fachowcem, który ma wykonać te prace:
– ile gniazdek potrzebujemy w każdym pokoju czy innych pomieszczeniach (kuchni, łazience, korytarzu itp.), jakie to mają być gniazdka – czy zwykłe, czy zabezpieczone dodatkowo przed działaniem wody (tzw. hermetyczne)
– na jakiej wysokości powinny się one znajdować,
– należy pomyśleć o zasilaniu pod nowe urządzenia (np. zmywarka, nowy piec C.O ze sterowaniem elektrycznym itp.) i zastanowić się, ile takich urządzeń przybędzie nam w najbliższej przyszłości
– zastanowić się, czy chcemy zmiany w oświetleniu domu – zamiast lamp halogeny, dodatkowe oświetlenia schodów, kinkiety łazienkowe, listwy RGB pod sufitami podwieszanymi itp.
– przemyśleć kwestie zabezpieczeń i sterowania oświetleniem i zasilaniem domu – zależy od tego rodzaj stosowanej szafy rozdzielczej
– zastanowić się, czy chcemy mieć dodatkowo pakiet urządzeń sterująco-sygnalizacyjnych (wszelkiego typu kontrolki napięcia, panele sterujące ogrzewaniem elektrycznym lub wyłączniki zmierzchowe – pozwalają nam łatwiej kontrolować stan instalacji i automatyzują działanie urządzeń)

Jeżeli chodzi o specyfikę zastosowanych materiałów oraz urządzeń poprawiających bezpieczeństwo i komfort użytkowania instalacji – powinien nam doradzić specjalista elektryk. To on dobierze rodzaj zabezpieczenia na konkretnych elementach instalacji – wielkość bezpieczników automatycznych, wyłącznik różnicowoprądowy którego działanie ogranicza i minimalizuje skutki porażenia prądem.
Nie należy przy tym oszczędzać na materiałach, gdyż taka instalacja służy długie lata. Lepiej jest zastosować grubszy kabel (o większej średnicy) niż wymagana w danym momencie i wybrać taki z lepszej jakości materiałów.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak dobrać obciążenie na siłowni?
Następny artykułJak zamontować okap?

Szymon Targosz - technik budownictwa, laureat konkursu „Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych (Białystok 2006 r)”. W 2010 roku ukończył studia na kierunku zarządzanie firmą. Pracuje od kilku lat w Krakowie przy budowach nowoczesnych osiedli mieszkaniowych i obiektów użytkowych (m.in.: Bonarka City Center). Remontował Wielką Krokiew w Zakopanem. Współpracował  z Sokółka Okna i Drzwi S.A. jako autoryzowany montażysta stolarki budowlanej. Budownictwo jest jego pasją.

 

Nasz specjalista o sobie:

Oprócz pracy zawodowej w branży budowlanej samodzielnie rozwijam swoje zainteresowania i ciągle eksperymentuję z najnowszymi trendami budowlanymi. Nowoczesne rozwiązania i innowacyjne myślenie połączone z wiedzą stanowią podstawę moich wszelkich działań, dlatego lubię podejmować nowe wyzwania. Śledząc na bieżąco najnowsze trendy i pomysły w branży budowlanej staram się łączyć estetykę z funkcjonalnością.

W wolnych chwilach staram się podróżować po Polsce, odwiedzając mało znane miejsca i poszukując nowych inspiracji. Prywatnie moją pasją jest wędkarstwo, myślistwo i motoryzacja.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here