Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest alternatywą dla szamba. Prócz roli właściwej przydomowa oczyszczalnia ścieków pełni rolę edukacyjną oraz ekologiczną. Wyróżnić możemy pięć podstawowych rodzajów przydomowych oczyszczalni ścieków:
– z drenażem odsączającym,
– z filtrem piaskowym,
– z filtrem gruntowo–roślinnym,
– ze złożem biologicznym,
– z komorą osadu czynnego.
Na to, jaki rodzaj przydomowej oczyszczalni zostanie wybrany, wpływ ma wiele czynników. Zarówno decyzja inwestora, jak i ograniczenia prawne, techniczne itp. Ważna jest także ilość mieszkańców oraz charakter obiektu. Każdy projekt przydomowej oczyszczalni ścieków instalowany jest indywidualnie.
Budowa takiej przydomowej oczyszczalni ścieków jest korzystną inwestycją. Są proste w obsłudze i wymagają niezbyt częstych przeglądów. Oczyszczają nawet do 98% zanieczyszczeń. Oczyszczone ścieki mogą powędrować do gruntu lub zbiornika wodnego.
Budowa oczyszczalni jest możliwa na gruntach dostatecznie przepuszczalnych. Będą one mogły wchłonąć oczyszczone ścieki. Kolejnym warunkiem jest woda gruntowa, która musi znajdować się nisko oraz powinny zostać zachowane odległości od ujęć wody, granicy, budynków także roślin itp.
Gdy mamy do czynienia z niewielką działką produkującą małą ilość ścieków lub gdy poziom wód gruntowych jest zbyt wysoki – jedynym i najlepszym rozwiązaniem pozostaje szambo.
Główną zaletą przydomowych oczyszczalni ścieków są koszty utrzymania znacznie niższe niż częsty wywóz nieczystości z szamba za pomocą wozu asenizacyjnego. Eksploatacja takich oczyszczalni jest prosta. Nie wymaga posiadania określonej wiedzy. Ogranicza się do dostarczania bakterii i enzymów do kanalizacji. Dodatkowo firma asenizacyjna nie musi przyjeżdżać tak często jak w przypadku szamba, które wymaga częstego opróżniania.
Uwaga!
Z przydomowych oczyszczalni ścieków nie ulatnia się żaden nieprzyjemny zapach. Są one ekologiczne i szczelne. Zbiorniki szamba bywają często nieszczelne i ścieki mają negatywny wpływ na środowisko. Elementy oczyszczalni są trwałe, lekkie (co jest ważne szczególnie podczas transportu ) i wykonane z materiałów odpornych na czynniki atmosferyczne i chemiczne. Zbiorniki akumulacyjne szamba często zbudowane są z żelbetonu. Niestety traci on szczelność z biegiem czasu.
Co myślicie na ten temat? Znacie kogoś, kto założył taką oczyszczalnię? Dajcie znać.