Remont i naprawy Oczyszczalnia przydomowe - czy warto je zakładać?

Oczyszczalnia przydomowe – czy warto je zakładać?

-

Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest alternatywą dla szamba. Prócz roli właściwej przydomowa oczyszczalnia ścieków pełni rolę edukacyjną oraz ekologiczną. Wyróżnić możemy pięć podstawowych rodzajów przydomowych oczyszczalni ścieków:

– z drenażem odsączającym,

– z filtrem piaskowym,

– z filtrem gruntowo–roślinnym,

– ze złożem biologicznym,

– z komorą osadu czynnego.

Na to, jaki rodzaj przydomowej oczyszczalni zostanie wybrany, wpływ ma wiele czynników. Zarówno decyzja inwestora, jak i ograniczenia prawne, techniczne itp. Ważna jest także ilość mieszkańców oraz charakter obiektu. Każdy projekt przydomowej oczyszczalni ścieków instalowany jest indywidualnie.

Budowa takiej przydomowej oczyszczalni ścieków jest korzystną inwestycją. Są proste w obsłudze i wymagają niezbyt częstych przeglądów. Oczyszczają nawet do 98% zanieczyszczeń. Oczyszczone ścieki mogą powędrować do gruntu lub zbiornika wodnego.

Budowa oczyszczalni jest możliwa na gruntach dostatecznie przepuszczalnych. Będą one mogły wchłonąć oczyszczone ścieki. Kolejnym warunkiem jest woda gruntowa, która musi znajdować się nisko oraz powinny zostać zachowane odległości od ujęć wody, granicy, budynków także roślin itp.

Gdy mamy do czynienia z niewielką działką produkującą małą ilość ścieków lub gdy poziom wód gruntowych jest zbyt wysoki – jedynym i najlepszym rozwiązaniem pozostaje szambo.

Główną zaletą przydomowych oczyszczalni ścieków są koszty utrzymania znacznie niższe niż częsty wywóz nieczystości z szamba za pomocą wozu asenizacyjnego. Eksploatacja takich oczyszczalni jest prosta. Nie wymaga posiadania określonej wiedzy. Ogranicza się do dostarczania bakterii i enzymów do kanalizacji. Dodatkowo firma asenizacyjna nie musi przyjeżdżać tak często jak w przypadku szamba, które wymaga częstego opróżniania.

Uwaga!

Z przydomowych oczyszczalni ścieków nie ulatnia się żaden nieprzyjemny zapach. Są one ekologiczne i szczelne. Zbiorniki szamba bywają często nieszczelne i ścieki mają negatywny wpływ na środowisko. Elementy oczyszczalni są trwałe, lekkie (co jest ważne szczególnie podczas transportu ) i wykonane z materiałów odpornych na czynniki atmosferyczne i chemiczne. Zbiorniki akumulacyjne szamba często zbudowane są z żelbetonu. Niestety traci on szczelność z biegiem czasu.

Co myślicie na ten temat? Znacie kogoś, kto założył taką oczyszczalnię? Dajcie znać.

Joanna Wołejszo

Joanna Wołejszo – architekt krajobrazu. Właściciel pracowni projektowej ProCentrum zajmującej się projektowaniem ogrodów, zieleni. Współpracowała z Radiem Planeta Fm współtworząc cykl audycji „Ogród Twoich Marzeń”. Fotograf – amator.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Projektowanie ogrodów jest moją pasją od wielu lat. Pasją, która pozwala mi realizować zamiłowanie do tworzenie piękna wokół nas. Kiedy tworzę projekt ogrodu czuję się zaszczycona, wyróżniona, ponieważ mam niepowtarzalną szansę tworzenia piękna specjalnie dla Państwa - zapraszacie mnie Państwo do siebie, czyniąc autorem Waszego miejsca odpoczynku, relaksu czy zabawy. Wzajemne zrozumienie i moje zaangażowanie dadzą atrybuty niezbędne do stworzenia projektu tak indywidualnego jak jego właściciele.

Cieszę się każdym dniem i staram się wypełnić życie miłymi zdarzeniami.

Prywatnie - żona fotografa i programisty. Fascynują nas podróże, nowe zakątki, egzotyczne krajobrazy i ciekawi ludzie. Poprzez fotografie możemy opowiadać o miejscach, w których byliśmy i chwilach, które wspólnie przeżyliśmy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Coleslaw – przepis

Surówka z białej kapusty jest jedną z najbardziej powszechnie podawanych warzywnych dodatków do mięsnego lub rybnego dania ze względu na jej całoroczną dostępność.

Co grozi za niewyrejestrowanie samochodu po sprzedaży?

Sprzedając samochód musimy pamiętać o ciążącym na nas obowiązku zawiadomienia o tym starosty.

Zobacz też

Ubezpieczenie mieszkania – wady i zalety

Wiosna tego roku w sposób dobitny i wyjątkowo brutalny unaoczniła nam dlaczego warto ubezpieczyć mieszkanie czy dom. Fala powodziowa naraziła na ogromne straty nie tylko z powodu zniszczeń, ale i kradzieży, jakie miały miejsce tuż po jej przejściu. Jeśli nawet nie zalało mieszkań, ludzie tracili spory dobytek skumulowany skrzętnie w podtopionych piwnicach czy schowkach. Dla jednostek były to małe i większe tragedie. Dom na który zaciągnięto dużą sumę kredytu, nagle nie nadaje się do zamieszkania. Ubrania, sprzęty, meble, elektronika, są praktycznie bezużyteczne po zetknięciu z mułem rzecznym. A przecież takiego scenariusza utraty wszystkiego, da się uniknąć. Wprawdzie nie w sposób bezpośredni, ale przez ubezpieczenie.

Co przedsiębiorca powinien wiedzieć o podatkach?

Nikt nie lubi podatków, jednak każdy przedsiębiorca powinien stale poszerzać wiedzę na ich temat. Opanowanie szczegółowych przepisów pozwoli Ci...

Idealne kremy pod makijaż letni – sprawdź, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze!

Czy wiesz, czym powinnaś się kierować, poszukując kremu pod makijaż na lato? Jakie wymagania powinien spełnić i o czym...

Może Cię zainteresuje: