Jedno jest pewne – ogrzewanie tego typu cechuje znakomity komfort mieszkańców tak ogrzewanego domu i dbałość o odpowiednią wilgotność i jonizację powietrza.

Jak sama nazwa wskazuje jest to ogrzewanie, w którym temperatura wody w instalacji nie przekracza 55 stopni Celsjusza, a najczęściej kształtuje się w przedziale 30-45 stopni. Dla porównania ogrzewanie tradycyjne (kocioł C.O. na paliwo stałe) przy zastosowaniu grzejników ściennych (np. aluminiowych) nagrzewa wodę w instalacji do 80-kilku stopni Celsjusza.

Z doświadczenia wiem, że temperatura może osiągnąć nawet jeszcze więcej, zwłaszcza w starych instalacjach z zastosowaniem grzejników żeliwnych w nie ocieplonych domach. Im wyższa temperatura grzejników tym komfort cieplny jest wbrew pozorom niższy oraz wilgotność i zapylenia powietrza (kurz wznoszący się w powietrzu) jest dużo wyższe. Poza komfortem cieplnym każdy stopień temperatury wyżej to wzrost kosztów ogrzewania o około 5%.

Do ogrzewania niskotemperaturowego zalicza się następujące typy ogrzewania:

– Ogrzewanie nadmuchowe
– Ogrzewanie ścienne
– Ogrzewanie podłogowe
– Ogrzewanie sufitowe

Ogrzewanie niskotemperaturowe ma zastosowanie tylko i wyłącznie w domach dobrze zaizolowanych termicznie, gdyż w domach nie zaizolowanych nie jest ono w stanie nagrzać pomieszczenia. Stąd nadaje się wyłącznie do budynków, które są doskonale zaizolowane i temperatura własna takiego domu jest cały rok stała. Rola ogrzewania niskotemperaturowego polega wyłącznie na dogrzaniu różnicy, pomiędzy temperaturą stałą w domu, a temperaturą pożądaną.

Do ogrzewania niskotemperaturowego potrzebny jest tylko kocioł C.O. ze sterowaniem i ustawianiem temperatury, obecnie są to popularne piece. Należy stosować przy tym typie ogrzewania pompy, które wymuszają ruch wody w instalacji. Mała różnica temperatur to mniejsze ruchy wody. Ciepło jest do pomieszczeń dostarczane przez grzejniki lub systemy ogrzewania biegnące pod podłogą. Mogą one nagrzewać pomieszczenia samodzielnie lub zostać połączone i współpracować z innymi urządzeniami grzewczymi.

Bez wątpienia jest to tańszy w eksploatacji system ogrzewania, który ogranicza zużycia energii. Warunkiem jego stosowania jest poniesienie znacznych nakładów na ocieplenie i izolację domu, inaczej oszczędność będzie znikoma a w domu będzie po prostu zimno.

Systemy ogrzewania niskotemperaturowego bazują na minimalizacji nie tylko strat ciepła wynikających z odpowiedniej izolacji domu. Starają się ograniczyć starty ciepła przez przegrody, samą instalację grzewczą oraz ograniczyć uciekanie ciepła przez komin i przewody wentylacyjne. Rury rozprowadzające wodę muszą być odpowiednio zaizolowane przy pomocy np. otulin izolacyjnych z pianki poliuretanowej. Pomaga to uniknąć strat ciepła, zanim woda grzejna dotrze do grzejnika.

Ciepło dla ogrzewań niskotemperaturowych może być uzyskiwane ze źródeł alternatywnych, takich jak:
– pompy ciepła,
– kolektor słoneczny
– czy instalacja geotermalna.

Są one przyjazne środowisku, lecz bardzo drogie w montażu. Stąd ograniczone rozpowszechnienie ogrzewania niskotemperaturowgo czerpiącego energię ze źródeł odnawialnych.

Jak ogrzewany jest Wasz dom? Jesteście zadowoleni ze swojego wyboru?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJakie ogrzewanie do domu?
Następny artykułBudowa domu metodą szkieletową

Szymon Targosz - technik budownictwa, laureat konkursu „Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych (Białystok 2006 r)”. W 2010 roku ukończył studia na kierunku zarządzanie firmą. Pracuje od kilku lat w Krakowie przy budowach nowoczesnych osiedli mieszkaniowych i obiektów użytkowych (m.in.: Bonarka City Center). Remontował Wielką Krokiew w Zakopanem. Współpracował  z Sokółka Okna i Drzwi S.A. jako autoryzowany montażysta stolarki budowlanej. Budownictwo jest jego pasją.

 

Nasz specjalista o sobie:

Oprócz pracy zawodowej w branży budowlanej samodzielnie rozwijam swoje zainteresowania i ciągle eksperymentuję z najnowszymi trendami budowlanymi. Nowoczesne rozwiązania i innowacyjne myślenie połączone z wiedzą stanowią podstawę moich wszelkich działań, dlatego lubię podejmować nowe wyzwania. Śledząc na bieżąco najnowsze trendy i pomysły w branży budowlanej staram się łączyć estetykę z funkcjonalnością.

W wolnych chwilach staram się podróżować po Polsce, odwiedzając mało znane miejsca i poszukując nowych inspiracji. Prywatnie moją pasją jest wędkarstwo, myślistwo i motoryzacja.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here