Żeń-szeń jest rośliną wieloletnią dorastającą nawet do 80 cm wysokości. Posiada charakterystyczny zgrubiały korzeń oraz łodygę o pustym wnętrzu. Kwitnie w czerwcu, wytwarza zielono-białe kwiaty w formie baldachu. Owocowanie rozpoczyna dopiero w 2-3 roku wegetacji. Żyje nawet 150-200 lat.

Żeń-szeń rozmnaża się z nasion, ale jego uprawa wymaga cierpliwości, jest długa i trudna. Nasiona kiełkują po 20–22 miesiącach. Roczny przyrost korzenia to ok. 1g.

Podstawowym warunkiem uprawy żeń-szenia jest piaszczysta gleba, o odczynie lekko kwaśnym, zasobna w próchnicę, dzięki temu nadmiar wody może zostać odprowadzony. Żeń-szeń ma również ogromne wymagania wodne, jak i glebowe. Nie toleruje nadmiaru wody. Bardzo ważnym elementem jest także zacienienie. Nadmierne światło może doprowadzić do zasychania liści, a w konsekwencji do zamierania całych roślin. Równie niekorzystne są gwałtowne skoki temperatur. Za to korzeń żeń-szenia może wytrzymać temperaturę do -30 st. C.

Nadmierna wilgotność gleby i powietrza może być przyczyną chorób grzybowych. Zatem ważne jest odkażanie gleby. Zanim żeń-szeń zmieni się w dorosłą roślinę minie 6 lat.

Korzeń żeń-szenia pozyskuje się w okresie jesiennym, gdy osiągają ok. 15 cm długości. Wykorzystywany jest świeży lub wysuszony korzeń żeń-szenia. Należy wykopywać go ostrożnie, by nie uszkodzić korzonków. Cały system korzeniowy może osiągnąć do 35 cm długości, w celach leczniczych wystarczy długość ok. 10 cm.

Kremowożółty, białopopielaty korzeń zawiera nawet do 75% wody. Bardzo ważną czynnością zaraz po wykopaniu jest dokładna sterylizacja korzenia zapobiegająca infekcjom. Nadaje również trwałości korzeniowi. Po wysuszeniu i pokrojeniu korzeń żeń-szenia można spożywać, najlepiej żując.

Uwaga!

Preparaty z żeń-szenia nie stanowią typowych leków działających na schorzenia, są natomiast środkiem wspomagającym wiele funkcji organizmu.

A co Wy uprawiacie w swoich ogrodach? Uprawialiście kiedyś żeń-szeń? Dajcie znać 🙂

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułObjawy palenia marihuany – jak rozpoznać, że ktoś palił marihuanę?
Następny artykułJak przechowywać zioła?

Joanna Wołejszo – architekt krajobrazu. Właściciel pracowni projektowej ProCentrum zajmującej się projektowaniem ogrodów, zieleni. Współpracowała z Radiem Planeta Fm współtworząc cykl audycji „Ogród Twoich Marzeń”. Fotograf – amator.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Projektowanie ogrodów jest moją pasją od wielu lat. Pasją, która pozwala mi realizować zamiłowanie do tworzenie piękna wokół nas. Kiedy tworzę projekt ogrodu czuję się zaszczycona, wyróżniona, ponieważ mam niepowtarzalną szansę tworzenia piękna specjalnie dla Państwa - zapraszacie mnie Państwo do siebie, czyniąc autorem Waszego miejsca odpoczynku, relaksu czy zabawy. Wzajemne zrozumienie i moje zaangażowanie dadzą atrybuty niezbędne do stworzenia projektu tak indywidualnego jak jego właściciele.

Cieszę się każdym dniem i staram się wypełnić życie miłymi zdarzeniami.

Prywatnie - żona fotografa i programisty. Fascynują nas podróże, nowe zakątki, egzotyczne krajobrazy i ciekawi ludzie. Poprzez fotografie możemy opowiadać o miejscach, w których byliśmy i chwilach, które wspólnie przeżyliśmy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here