Warunki

Pomidory można uprawiać tak w gruncie, jak i w szklarni oraz tunelach foliowych. Udadzą nam się na każdej przeciętnej, ale dobrze nawożonej glebie. Najlepiej jednak rosną w glebach przepuszczalnych, ciepłych i zasobnych w próchnicę. Do uprawy w gruncie wybieramy miejsca dobrze nasłonecznione oraz osłonięte od wiatru.

Przed posadzeniem, zasilamy glebę obornikiem lub kompostem w ilości 30-40 kg na 10 m2 . Jeżeli jednak na podłożu, które chcemy przeznaczyć pod posadzenie pomidorów, było już coś wcześniej uprawiane, wówczas wystarczy na 2 tygodnie przed sadzeniem rozsypać i przekopać nawóz mineralny w ilości: 30 dag siarczanu amonowego, 40-50 dag superfosfatu i 50 dag 40% soli potasowej na 10 m2 lub 60-80 dag gotowej mieszanki nawozowej, którą możemy zakupić w punktach ogrodniczych.

Sadzenie

Ponieważ pomidory są bardzo wrażliwe na przymrozek, sadzimy je zawsze po 15 maja. Najłatwiej jest zakupić gotową rozstawę, możemy jednak przygotować taką samodzielnie w skrzynkach w warunkach mieszkaniowych. Na 70 sztuk rozsady, musimy rozsypać pół grama nasion. Odmiany późne siejemy do skrzynek z początkiem kwietnia, wczesne do połowy marca. Po upływie 3 tygodni, siewki pikujemy do większych doniczek. Pamiętajmy, aby usunąć rośliny słabo i nieproporcjonalnie rozwinięte. Po wysadzeniu do gruntu pamiętajmy o zabezpieczeniu ich przed przymrozkami np. poprzez okrywanie dużą doniczką lub folią specjalnie przeznaczoną do uprawy tych warzyw.

Cięcie

Bardzo ważnym zabiegiem w uprawie pomidorów wysokich jest dokładne ich cięcie. Zależą od tego: wielkość owoców, pora owocowania oraz obfitość zbioru. Jeżeli chcemy cieszyć się świeżymi owocami jak najwcześniej, wówczas prowadzimy jeden pęd (wyłamujemy wszystkie boczne pędy, zanim osiągną długość 10 cm). Przy takim sposobie cięcia na pędzie pozostają jedynie 3 grona.

Chcąc prowadzić krzak na 2 pędy, pozostawiamy oprócz głównego jeszcze 2 boczne, wyrastające tuż nad gronem kwiatowym. Plon zebrany z krzewu prowadzonego w ten sposób pojawi się później jednak znacznie większy. Krzewów pomidorów, pochodzących z odmian karłowych nie przycinamy.

Nawożenie

Podczas sezonu należy pomidory zasilać 3 razy roztworem nawozu mineralnego. Po raz pierwszy dokonujemy tego zabiegu w okresie 10 dni od posadzenia, następnie, gdy widoczne są zawiązki owoców, po raz ostatni kiedy owoce zaczynają dojrzewać.

Uwaga!

Regularne podlewanie i zasilanie nawozem jest konieczne, zwłaszcza w okresie zawiązywania się owoców. Nie doprowadźmy jednak do „przelania” krzaczków, ponieważ niekorzystnie wpływa to na smak owoców. Rośliny podlewajmy tuż przy korzeniu, unikając moczeniu liści. Gatunki polecane do uprawy amatorskiej w gruncie: Pomidor drobnoowocowy „Koralik” Pomidor Malinowy „Retro” Pomidor Malinowy „Olbrzym” Pomidor gruntowy „Krakus” Pomidor gruntowy „Bawole serce” Pomidor drobnoowocowy „Ola”

Jakie inne rośliny macie w swoim ogrodzie? Ile czasu poświęcacie na ich pielęgnację?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak stworzyć umowę o dzieło?
Następny artykułJak stworzyć umowę o pracę?

Barbara Machalska – absolwentka Sztuki Ogrodowej na Wydziale Ogrodniczym Akademii Rolniczej. Doświadczona projektantka zieleni. Pielegnacja i projektowanie ogrodów to nie tylko jej praca, ale wielka pasja. Wzbogaca nasz serwis nie tylko w cenne porady, lecz również w autorskie zdjęcia – najlepszy dowód swoich umiejętności.

 

Nasz specjalista o sobie:

Ogrodami pasjonuję się od kiedy pamiętam. Od dziecka kochałam przebywać na łonie natury, przyglądać się kwiatom i pomagać rodzicom w pracach pielęgnacyjnych w ogrodzie.

Już podczas studiów zdobywałam praktykę, współpracując z różnymi biurami projektowymi oraz przedsiębiorstwami ogrodniczymi. Zaczynałam od zwykłych prac pielęgnacyjnych na projektach zieleni akademickich kończąc. Prowadziłam liczne wystawy kwiatowe, podczas których prezentowałam te znane, jak również nowowyhodowane gatunki oraz udzielałam praktycznych porad dotyczących ich pielęgnacji. Po 4 latach pracy w zawodzie projektanta ogrodów, mogę pochwalić się bogatym portfolio ogrodów przydomowych, a także zieleni osiedlowej czy aranżacji roślin domowych.

W prace, które wykonuję wkładam niezwykle dużo pasji oraz zaangażowania, staram się, aby każdy mój projekt był niczym dzieło sztuki. Jednym z najbardziej fascynujących aspektów pracy w ogrodnictwie jest fakt, iż każdy ogród jest inny i każdy jest odbiciem duszy jego właściciela, podobnie jak wystrój wnętrz.

Bardzo się cieszę, że mogę teraz podzielić się z Państwem swoją wiedzą tak teoretyczną, jak i praktyczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here