Powojniki możemy podzielić na 3 główne grupy: wielkokwiatowe, botaniczne i bylinowe. Stanowisko, na którym będą rosły powojniki, powinno być zaciszne, osłonięte. Zarówno podłoże, jak i powietrze powinny być wilgotne. Najlepsza ziemią będzie żyzna, próchniczna i lekka gleba o pH 6-7. Jakość gleby przed sadzeniem można poprawić za pomocą kompostu, torfu itp. Po posadzeniu roślin można ich dolne warstwy dodatkowo przysypać korą. Takie kopczyki tworzymy również przed nastaniem przymrozków, w celu ochrony roślin.

Do jednych z najpiękniejszych powojników należą odmiany wielkokwiatowe. Są to pnącza o przepięknych kwiatach. Odmianą wcześnie kwitnącą jest Powojnik (Clematis) „Doctor Ruppel”. Posiada on duże, dwubarwne kwiaty różowe z czerwonym paskiem. Nie lubi stanowisk słonecznych i gorących. Kwiaty w kolorze karmazynowym posiada posiada Powojnik „Ernest Markham”. To odmiana późno kwitnąca, na przełomie lipca-października. Najobficiej kwitnie w pełnym słońcu. Polecana do sadzenia przy kratach, podporach, wysokich ogrodzeniach czy ścianach. Odmianę tę należy silnie ciąć.

Niewątpliwie jedną z najpopularniejszych odmian jest Clematis „Generał Sikorski”. Jest to polska obficie kwitnąca odmiana powojnika, osiągająca 3 m. Kwiaty są niebieskofioletowe i duże. Kwitnie długo, od czerwca do października.

Bardzo efektowne są również odmiany botaniczne i bylinowe powojników. Ich kwiaty są znacznie mniejsze, ale jest ich dużo. Ich wymaganie siedliskowe i glebowe są niewielkie. Piękną odmianę o różowych kwiatach stanowi Clematis „Alionushka”. Jego kwiaty są dzwonkowate i fantazyjnie poskręcane. Odmiana to może także płożyć się po ziemi. Ozdobne żółte kwiatostany posiada Clematis „Bill MacKenzie”. Jest to silnie rosnące i obficie kwitnące pnącze. Wymaga dobrego nasłonecznienia. Jest to idealna roślina osłonowa.

Odmianą o białych kwiatach jest Powojnik syberyjski (Clematis sibirica) „Grupa Atragene”. Kwitnie od kwietnia do maja. Latem i jesienią rośliny są przyozdobione puszystymi owocostanami. Pnącze to jest mrozoodporne. Wymaga gleb żyznych i wilgotnych. Odmiana polecana do obsadzania niskich ogrodzeń, krat, pergoli. Nie wymaga cięcia.

Czy hodujecie powojniki? Co sprawia Wam największą trudność? Wypowiedzcie się.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak samemu zrobić zielony dach?
Następny artykułJaka muzyka do sypialni?

Joanna Wołejszo – architekt krajobrazu. Właściciel pracowni projektowej ProCentrum zajmującej się projektowaniem ogrodów, zieleni. Współpracowała z Radiem Planeta Fm współtworząc cykl audycji „Ogród Twoich Marzeń”. Fotograf – amator.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Projektowanie ogrodów jest moją pasją od wielu lat. Pasją, która pozwala mi realizować zamiłowanie do tworzenie piękna wokół nas. Kiedy tworzę projekt ogrodu czuję się zaszczycona, wyróżniona, ponieważ mam niepowtarzalną szansę tworzenia piękna specjalnie dla Państwa - zapraszacie mnie Państwo do siebie, czyniąc autorem Waszego miejsca odpoczynku, relaksu czy zabawy. Wzajemne zrozumienie i moje zaangażowanie dadzą atrybuty niezbędne do stworzenia projektu tak indywidualnego jak jego właściciele.

Cieszę się każdym dniem i staram się wypełnić życie miłymi zdarzeniami.

Prywatnie - żona fotografa i programisty. Fascynują nas podróże, nowe zakątki, egzotyczne krajobrazy i ciekawi ludzie. Poprzez fotografie możemy opowiadać o miejscach, w których byliśmy i chwilach, które wspólnie przeżyliśmy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here