Na początku należy rozdzielić karty po równo między wszystkich uczestników. Następnie pary deklarują liczbę lew, którą zobowiązują się wziąć w ramach jednego rozdania. Lewą nazywany jest komplet czterech kart wyłożonych kolejno w czasie rozgrywki – po jednej przez każdego członka drużyny.

Deklaracje indywidualne przedstawia się po kolei zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Inicjuje je gracz rozdający karty. Zakres lew, które mogą deklarować gracze – od zera do trzynastu. Deklaracja zera lew oznacza, że gracz zobowiązuje się, że nie weźmie żadnej lewy. Gracz drużyny, której brakuje do rywali przynajmniej dwieście punktów, ma prawo zadeklarować przez obejrzeniem swoich zero „w ciemno”.

Kiedy kończą się deklaracje, następuje właściwa rozgrywka. Pierwszą kartę wykłada gracz rozdający, a następnie po kolei każdy z graczy. Nie wolno wychodzić w piki aż do moment, gdy zostaną one „rozbite”, czyli ktoś wyłoży pik nie do koloru. Zakaz ten nie istnieje, gdy gracz ma na ręku jedynie piki. Inny nakaz to dokładanie kart do koloru. Jeśli gracz nie dysponuje kartami w odpowiednim kolorze, może wyłożyć dowolny kolor.

Gracz, który wyłożył najstarszą kartę, bierze lewę. Zasada ta nie obowiązuje w sytuacji, gdy inny gracz wyłoży kolor atutowy (do niego należy lewa). Jeśli kolor atutowy wykłada kilku graczy, lewę bierze gracz, do którego należy najstarsza karta w kolorze. Starszeństwo kart: od dwójki do asa. Gracz biorący lewę wchodzi pierwszy do następnej. Gdy parze uda się wziąć tyle lew ile zadeklarowała, przyznaje się dziesięć punktów za każdą deklarowaną lewę oraz jeden punkt za każdą lewę powyżej deklarowanej liczby. Z liczbą pobieranych lew należy natomiast uważać, gdyż za każde dziesięć lew ponad deklarowaną liczbę odejmowanych jest sto punktów.

Jeżeli parze nie uda się zebrać deklarowanej liczby lew, otrzymuje dziesięć punktów ujemnych za każdą zadeklarowaną lewę. Jeżeli gracz zadeklarował, że nie weźmie żadnej lewy i uda mu się to zrealizować, jego parze przyznaje się sto punktów. Jeżeli natomiast weźmie choć jedną lewę, na konto pary trafia sto ujemnych punktów. Gra kończy się wraz z uzyskaniem przez jedną z par pięciuset punktów lub więcej.

Jakie są Wasze ulubione gry karciane? W co, kiedy i z kim najczęściej gracie? Dajcie znać!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułBagaż podręczny – co można zabrać?
Następny artykułJak bezpiecznie podróżować? O czym pamiętać przed wyjazdem?

Norbert Banasiak - ukończył studia na kierunku stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Warszawskim. Posiada różnorodne doświadczenie redaktorsko-dziennikarskie. Współpracował m.in. z Gazetą Prawną,  portalem i miesięcznikiem branży rozrywkowej E-PLAY, miesięcznikiem What`up in Warsaw.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Lubię w szczególności wszelkie gry, które rozwijają przydatne umiejętności: logiczne myślenie, koncentrację, szybkie podejmowanie decyzji. Moje zainteresowania zawodowe, jak i prywatne, oscylują poza tym wokół zagadnień związanych z kwestiami językowymi (translatoryka, semiotyka), Internetem, polityką międzynarodową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here