Rozrywka Jak grać w Darta? Zasady

Jak grać w Darta? Zasady

-

Tablica do darta posiada odpowiednio zaznaczone pola oraz numery mówiące o wartości konkretnego pola. Najczęściej spotyka się tablicę z dwudziestoma trójkątnymi polami. Mają one numerację od 1 do 20, co jest podstawą do naliczania punktów za rzut. Tablica wykonana jest zazwyczaj z włókna sizalowego, a pola oznaczone są metalowym drutem. Istnieje też nowszy typ tablicy wykonany z tworzywa sztucznego. Tablica na całej swojej powierzchni pokryta jest małymi dziurkami (średnica ok. 2 mm). Lotki, których używa się do tej tablicy mają miękkie groty, przeważnie lżejsze od stalowych. Rzutki wbijają się w zagłębienia na głębokość ok. 6 mm maksymalnie. Żeby wydostać rzutkę, wystarczy ją przekręcić i pociągnąć.

Zwyczajowo tablica powinna być umiejscowiona na ścianie na wysokości 1,73 m od podłogi. Gracz powinien natomiast rzucać z linii znajdującej się 2,37 m od tablicy. Odległości te mogą się różnić. Niekiedy wybiera się odległość od tablicy rzędu 2,44m (8 stóp) lub 2,59 m.

Standardowa punktacja wygląd następująco:

trafienie dużego pola (kolor żółty lub czarny) – ilość punktów taka jak numeracją pola
trafienie w wąską zewnętrzną część pola (kolor zielony lub czerwony) – ilość punktów taka jak numeracja pola x 2
trafienie w wąską, wewnętrzną część pola umiejscowioną w połowie odległości między zewnętrznym drutem i środkowym kołem – ilość punktów taka jak numeracja pola x 3
– podział środka tablicy: zewnętrzny pierścień (outer lub outer bill) – 25 pkt; środkowe, centralne koło (bull, inner bull lub double bull) – 50 pkt
trafienie poza zewnętrzny drut – 0 pkt

Termin „bull’s eye” (oko byka) może oznaczać całą środkową część tablicy lub tylko środkowe koło – przyznaje się za takie trafienie 50 pkt.

Pojedyncza rozgrywa między dwoma graczami to inaczej leg. Wykonują oni po trzy rzuty do tarczy na przemian. Celem jest uzbieranie wcześniej niż przeciwnik określonej liczby punktów (najczęściej jest to 301 lub też 501).

W darcie punkty liczone są inaczej niż w większości gier, bo „do tyłu” czyli przykładowo od 301 do 0. Istnieje dodatkowo szereg innych wymagań w zależności od odmiany darta.

W wersji zwanej master out gracz musi umieścić lotkę w ostatnim rzucie w podwójne pole lub środkową część „bull’s eye”. Ostatni rzut musi jednocześnie zredukować wynik gracza do zera. Jeżeli tak się nie stanie i gracz osiągnie np. wynik ujemny, jego kolejka dobiega końca i wówczas jego wynik przywracany jest do stanu sprzed kolejki. W tej odmianie darta zakończenie rozgrywki jest więc naprawdę niełatwym etapem gry. Gracze, którzy nie mają wielkiego doświadczenia, bardzo często pomijają ten wymóg.

Lubicie Darta? W co jeszcze gracie w towarzystwie? Dajcie znać!

Norbert Banasiak

Norbert Banasiak - ukończył studia na kierunku stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Warszawskim. Posiada różnorodne doświadczenie redaktorsko-dziennikarskie. Współpracował m.in. z Gazetą Prawną,  portalem i miesięcznikiem branży rozrywkowej E-PLAY, miesięcznikiem What`up in Warsaw.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Lubię w szczególności wszelkie gry, które rozwijają przydatne umiejętności: logiczne myślenie, koncentrację, szybkie podejmowanie decyzji. Moje zainteresowania zawodowe, jak i prywatne, oscylują poza tym wokół zagadnień związanych z kwestiami językowymi (translatoryka, semiotyka), Internetem, polityką międzynarodową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Korzystasz z połączeń internetowych w komórce? Obniż koszty!

W celu obniżenia kosztów transferu danych, zacznijmy od sprawdzenia posiadanego przez nas planu taryfowego. Wszystkie cenniki znajdziemy na stronach internetowych naszych operatorów. Chcąc obniżyć koszty najlepiej jest korzystać z najnowszych taryf operatorów, dla których co jakiś czas przygotowane są różnego rodzaju promocje.

Świadczenie kompensacyjne – kto je dostanie?

Obecnie jedyną grupą zawodów, która jest uprawniona do tzw. świadczeń kompensacyjnych są nauczyciele. Świadczenie to ma im zrekompensować wygasające prawo do wcześniejszej emerytury, jednakże aby je otrzymać należy spełnić szereg warunków.

Zobacz też

Metal Gear Solid 3 – jak wykonać technikę CQC?

CQC, czyli Close Quarter Combat, to specjalna technika pozwalająca na rozmaite warianty neutralizacji przeciwnika. Warunkiem jej powodzenia jest zajście strażnika od tyłu w taki sposób, aby ten nie wywołał alarmu. Z racji tego, że na początku jej wykonanie może sprawić nieco problemów, przedstawiamy dokładny sposób wraz z pełnym opisem wykorzystania CQC w rozmaitych sytuacjach.

Gdzie znaleźć tanie artykuły szkolne?

Poszukiwanie tanich artykułów szkolnych, zwłaszcza w okresie rozpoczęcia roku szkolnego, może być wyzwaniem dla wielu rodziców i uczniów. W...

Indywidualny trening personalny

Dlaczego warto postawić na indywidualny trening personalny? Warszawa oferuje rozwiązanie, które pozwala połączyć potrzebę aktywności fizycznej z dostosowanym do...

Może Cię zainteresuje: