Jak gra się w gumę? Dwie osoby uczestniczące w grze zakładają gumę na kostki. Następnie trzecia osoba przystępuje do pokonywania kolejnych etapów gry, polegających na wykonywaniu konkretnych skoków: na kostkach, na jednej kostce, na półkolankach, na jednym półkolanku, na kolanach, na jednym kolanie, na udach, na jednym udzie, na pupie, na biodrach, na brzuchu, pod pachami, na ramionach. Osoba, która pokonuje te etapy wykonuje więc różne układy skacząc na gumie, w środku gumy itd. Układy te wykonuje się do momentu, kiedy uczestnikowi zabawy nie przydarzy się tzw. skucha czyli nadepnięcie na gumę w momencie, gdy nie jest to dozwolone. Doświadczony uczestnik (uczestniczka) zabawy może spróbować skakać na etapie bioder, jednak powyżej tego etapu zazwyczaj klaszcze się odpowiedni układ.

Istnieje wiele innych sposobów grania w gumę. Są to m.in.: marchewka (jedna osoba ma gumę owiniętą na jedną nogą, druga używa do tego obydwu nóg), galareta (obie osoby trzymające gumę lekko trzęsą gumą lub też wykonują niewielkie podskoki), raz-dwa-trzy (osoby trzymające gumę podnoszą ją rękami – raz jedną, raz drugą część gumy licząc przy tym: raz,dwa, trzy, dwa, dwa trzy itd.), dziad lub dziadyga (osoby trzymające gumę mają prawo wyjąć jedną nogę z gumy w każdym momencie, z wyłączeniem pierwszego skoku).

Inna wersja tej gry zakłada np. wymienianie dni tygodnia przy oddawaniu skoku. I tak przy haśle „poniedziałek” należy włożyć prawą nogę do środka gumy i wypowiedzieć w tym czasie „po”, a następnie przeskoczyć na drugą stronę gumy w ten sposób, żeby lewa noga znajdowała się w środku wypowiadając w tym samym momencie „nie”, następnie mówi się „dzia” wracając do pierwszego ułożenia nóg i następnie mówi się „łek” układając nogi tak jak przy „nie”. W podobny sposób należy wykonać odpowiednie układy na każdy dzień tygodnia.

A oto fachowa pomoc. Zobacz jak wyglądają kolejne układy w praktyce:

Lubicie skakać w gumę? Które układy? W co jeszcze gracie ze znajomymi? Dajcie znać!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMonotypia – co to jest, jak zrobić – krok po kroku
Następny artykułHalma – zasady gry

Norbert Banasiak - ukończył studia na kierunku stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Warszawskim. Posiada różnorodne doświadczenie redaktorsko-dziennikarskie. Współpracował m.in. z Gazetą Prawną,  portalem i miesięcznikiem branży rozrywkowej E-PLAY, miesięcznikiem What`up in Warsaw.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Lubię w szczególności wszelkie gry, które rozwijają przydatne umiejętności: logiczne myślenie, koncentrację, szybkie podejmowanie decyzji. Moje zainteresowania zawodowe, jak i prywatne, oscylują poza tym wokół zagadnień związanych z kwestiami językowymi (translatoryka, semiotyka), Internetem, polityką międzynarodową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here