Hobby Monotypia - co to jest, jak zrobić - krok...

Monotypia – co to jest, jak zrobić – krok po kroku

-

Za twórcę techniki uważa się Giovanniego Benedetto Castiglione, siedemnastowiecznego włoskiego malarza, akwaforcistę i rysownika. W tamtym czasie technika ta polegała na tym, że na płaskiej miedzianej powierzchni pokrytej farbą, wykonywano rysunek, a następnie przykładano do niej papier w celu zrobienia odbitki. Dzisiaj technikę tą stosuje się na zajęciach plastyki nawet w przedszkolu, a za powierzchnię może posłużyć inny materiał, np. karton lubpłyta akrylowa. , dlatego też nie zawsze monotypia jest docenianą sztuką.Z racji tego, że często do odbijania wykonanego rysunku używa się różnych narzędzi, przez wielu nazywana bywa nawet techniką przypadku.

Monotypie cenił sobie Edgar Degas, francuski malarz, grafik i rzeźbiarz. Stosował on np. uzyskane tą techniką odbitki jako podstawę, na której suchymi pastelami tworzył końcową wersję dzieła. Wykonane w ten sposób obrazy cechowały się niezwykłą świetlistością oraz nasyceniem barw. Wyjątkowość techniki docenił również William Blake, który swoje utwory poetyckie ilustrował właśnie monotypiami. W Polsce tą techniką posługiwali się np. Maria Jarema i Andrzej Wróblewski.

Monotypia tylko pozornie jest łatwą techniką, jednak opanowanie procesu technicznego wcale nie jest takie proste. Wymaga długotrwałych prób, artysta decyduje o grubości i lepkości farby, kierunku prowadzenia walka itp., jednak umiejętne wykorzystanie monotypiiprowadzi do powstania pięknych a prac.

Proste monotypie mogą wykonywać nawet dzieci, jest to bardzo przyjemny a zarazem rozwijający kreatywność sposób spędzenia wolnego czasu. Poniżej krótki opis wykonania monotypii na tekturze:

– Tektura
– Kartka papieru
– Farba plakatowa
– Pędzelki, ołówki, długopis

Wykonanie: karton pokrywamy farbą plakatową, i na tak przygotowaną podstawę nakładamy kartkę papieru, następnie używając np. ołówka lub długopisu wykonujemy rysunek. Szkic rysunku można przygotować wcześniej, ułatwi to pracę. Rysując wiedzmy, że im mocniej dociśniemy przedmiotem do kartki tym ciemniejszy kolor odbicia uzyskamy. Wypełnienie linii powstałych przy użyciu długopisu lub ołówka uzyskamy przez dociśnięcie w wybranych miejscach palcem lub patyczkiem nałożonej kartki. W ten sposób wykonana odbitkę ściągamy i zostawiamy do wyschnięcia.

Co myślicie o monotypii? Próbowaliście kiedyś? Podzielcie się opiniami.

Olga Młodawska

Olga Młodawska – plastyczka z zamiłowania i wykształcenia. Uczestniczka licznych wystaw, plenerów malarskich oraz warsztatów dziennikarskich. Absolwentka PLSP im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie na kierunku ceramika artystyczna, Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu na kierunku Ochrona Dóbr Kultury(spec. konserwatorstwo) oraz Podyplomowego Studium Dziennikarstwa i Public Relations na Uniwersytecie Wrocławskim.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Maluję odkąd sięgam pamięcią, jest to moją pasją i zarazem jednym ze sposobów na spędzanie wolnego czasu. Dużo podróżuję, zwiedzam, kocham zabytki i sztukę. Lubię poznawać nowe miejsca i nowych ludzi...to moje inspiracje.

Z nieustannym zachwytem podziwiam różnorodność otaczającego nas świata i cieszę się, że wciąż jest tyle miejsc do zobaczenia i obrazów do namalowania:)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Wybór tabletek antykoncepcyjnych

Na rynku znaleźć można ogromną ilość tabletek antykoncepcyjnych. Powstaje pytanie, które spośród nich są najlepsze? Wiadomo, że skład poszczególnych tabletek i ilość zawartych w nich hormonów jest nieco inna. Jak zatem dobrać odpowiednie tabletki antykoncepcyjne?

Jak zrobić notes? Handmade

Potrzebujesz nowego notesu? Rozejrzyj się dookoła. Napewno znajdziesz jakieś niewykorzystane kartki. Jeśi uczęszczasz do szkoły, na pewno posiadasz zeszyty, w których zostało sporo wolnego miejsca. Szkoda je wyrzucać. Lepiej zrobić z nimi coś pożytecznego, np. notes.

Zobacz też

Artroskopia – jak wygląda, jak się przygotować, powikłania

Artroskopia albo inaczej wziernikowanie jest badaniem inwazyjnym, które pozwala uwidocznić elementy składowe stawu. Dzięki niemu można dokładnie obejrzeć wnętrze stawu i różne jego elementy morfologiczne. Ponadto w niektórych przypadkach podczas badania istnieje możliwość wykonania pewnych czynności terapeutycznych. Wykonuje się je używając artroskopu. Oczywiście w trakcie jego trwania można nagrać widoczny obraz, co cenne jest zwłaszcza, jeśli po jakimś czasie chcemy porównać wyniki badania u konkretnego pacjenta.

Zegarek z fazami księżyca – komu się przydaje?

Obserwowanie faz księżyca to nie tylko domena wróżek czy miłośników astronomii. Nowoczesna technologia pozwala na obserwacje cyklu księżycowego bez...

Botwinka – jak zrobić tę przepyszną wiosenną zupę?

Początek wiosny to idealny czas, by korzystać ze świeżych i młodych warzyw. Królową wiosennych zup jest zupa z botwiny....

Może Cię zainteresuje: