Ścianki kostek mają określoną ilość oczek – od 1 do 6. W każdej kolejce gry gracz może rzucać trzykrotnie. Pierwszy rzut obowiązkowo odbywa się wszystkimi kośćmi. W następnych (nieobowiązkowych) istnieje już możliwość dobrania liczby kości. Rzuty w ramach jednej kolejce mają doprowadzić gracza do uzyskania zakładanej kombinacji. Po każdym z rzutów układ wyrzuconych oczek jest zapisywany w tabeli punktacyjnej w jednej z kategorii. Każda kategoria oznacza pewną ilość punktów. Kategorii nie można wybierać dwa razy.

Tabela punktacyjna:

Górna część:

Jedynki – suma punktów wyrzuconych jedynek/wartość punktowa: max. 5 pkt
Dwójki – suma punktów wyrzuconych dwójek/wartość punktowa: max. 10 pkt
Trójki – suma punktów wyrzuconych trójek/wartość punktowa: max. 15 pkt
Czwórki – suma punktów wyrzuconych czwórek/wartość punktowa: max. 20 pkt
Piątki – suma punktów wyrzuconych piątek/wartość punktowa: max. 25 pkt
Szóstki – suma punktów wyrzuconych szóstek/wartość punktowa: max. 30 pkt

Dolna część:

3 jednakowe – 3 kostki z taką samą liczbą oczek/wartość punktowa: suma oczek z 5 kostek
4 jednakowe – 4 kostki z taką samą liczbą oczek/wartość punktowa: suma oczek z 5 kostek
Full – 3 jednakowe oraz 2 jednakowe kostki/wartość punktowa: 25 pkt
Mały strit – cztery kolejne liczby oczek/wartość punktowa: 30 pkt
Duży strit – pięć kolejnych liczb oczek/wartość punktowa: 40 pkt
Generał – 5 jednakowych kostek wartość punktowa: 50 pkt
Szansa – dowolny układ/wartość punktowa: suma oczek ze wszystkich 5 kostek

W przypadku, gdy gracz uzyska z górnej części tabelki co najmniej 63 pkt łącznie, nalicza się mu premię – 35 pkt. Jeśli kategoria generał była już wykorzystana, a gracz wyrzucił kolejnego generała, otrzymuje 100 punktów premii.

Gra kończy się, gdy wszystkie kategorie w tabelce zostaną wykorzystane. Podlicza się punkty wszystkich graczy – wygrywa ten, kto ma ich najwięcej.

Gra posiada oczywiście różne wersje. Przykładem mogą być kości potrójne. W tej wersji każdy gracz ma trzy kolumny. Liczba punktów w kolumnie drugiej i trzeciej jest odpowiednio dwa i trzy razy większa. Można również grać w tzw. kości pełne. Wówczas, kiedy gracz wyrzuci daną kombinację przy użyciu pięciu kostek, otrzymuje premię (dwu lub trzykrotność liczby punktów). W tej odmianie kości nie używa się górnej części tabeli. Dolna jej część jest natomiast nieco zmieniona.

W co lubicie grać w towarzystwie? Dajcie znać!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak grać w Tysiąca? Zasady
Następny artykułJak grać w Remika? Zasady

Norbert Banasiak - ukończył studia na kierunku stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Warszawskim. Posiada różnorodne doświadczenie redaktorsko-dziennikarskie. Współpracował m.in. z Gazetą Prawną,  portalem i miesięcznikiem branży rozrywkowej E-PLAY, miesięcznikiem What`up in Warsaw.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Lubię w szczególności wszelkie gry, które rozwijają przydatne umiejętności: logiczne myślenie, koncentrację, szybkie podejmowanie decyzji. Moje zainteresowania zawodowe, jak i prywatne, oscylują poza tym wokół zagadnień związanych z kwestiami językowymi (translatoryka, semiotyka), Internetem, polityką międzynarodową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here