Gracze siadają w jednym pomieszczeniu w ten sposób, żeby wszyscy się dobrze widzieli i słyszeli. Najlepiej jest wybrać mistrza gry, który nie bierze udziału w grze – jeśli nie ma chętnego wybiera się losowo jedną osobę, a potem funkcję tę pełni osoba, która pierwsza odpadnie z gry. Ze względu na dużą elastyczność zasad należy przed samą grą ustalić je dokładnie. Koniecznie potrzebne są też przedmioty do losowania (np. dwie karty). Gra podzielona jest na rundy, a te z kolei na etapy. Rozgrywkę dzieli się również np. na fazy dnia i nocy.

Na początku każdej rundy dokonuje się losowania, by wyłonić dwie grupy: uczciwi (miasto) i mafia. Frakcja może liczyć dowolną ilość graczy. Każdy gracz posiada jedynie informacje o swojej przynależności do jednej z frakcji. Ujawnienie tej informacji (pokazanie innym graczom losu) przed zakończeniem rundy oznacza dla gracza zakończenie rundy. Przynależność gracza, który odpada z gry powinna zostać tajemnicą do końca trwania gry.

W nocy gracze „zasypiają”, co polega na zamknięciu lub zasłonięciu oczu. Mistrz gry wydaje natomiast polecenie, by mafia się „obudziła”. Każdej nocy mafia typuje gracza, którego zamierza wyeliminować z gry. Odbywa się to w dwojaki sposób: poprzez wskazanie tego gracza mistrzowi (w zupełnej ciszy) albo poprze napisanie na kartce imienia gracza. W tym drugim przypadku w ogóle nie ma potrzeby ustanawiania nocy, ponieważ każdy z graczy pisze coś na karce, a uczciwi wpisuje po prostu ustalone wcześniej słowo. Gracz, który został wyeliminowany, może jedynie przyglądać się rozgrywce nie komunikując się w żaden sposób z pozostałymi graczami.

Po zakończeniu fazy nocnej wszyscy gracze „budzą się” – następuje fazie dnia. W tej części gry gracze dowiadują się w pierwszej kolejności kto został wyeliminowany i jak liczna jest w danym momencie frakcja mafii. W tym celu zapisane kartki odczytuje się lub też (jeśli nie użyto kartek) informacji takiej udziela mistrz. Następny etap fazy dnia to dyskusja. Gracze należący do frakcji uczciwych starają się zorientować, kto należy do drugiej frakcji. Mafiosi natomiast blefują i starają się rzucić podejrzenie na uczciwego. Każdy z graczy może oskarżyć innego gracza o członkostwo w mafii. Oskarżenie należy uzasadnić, a następnie gracz, na którego padło podejrzenie, może się bronić. Potem następuje głosowanie. W wyniku głosowania gracz może zostać wykluczony z rundy. Jeśli tak się nie dzieje, dyskusja jest wznawiana. Faza dnia kończy się za zgodą większości graczy – najczęściej ma to miejsce po wyeliminowaniu gracza. Po fazie dnia rozpoczyna się faza nocy.

Koniec rundy następuje wtedy, gdy jedna z frakcji zostaje wyeliminowana. Wygranymi są osoby, które pozostały w grze lub wszyscy gracze należący do wygranej frakcji.

Lubicie grać w Mafię? W co jeszcze gracie w towarzystwie? Dajcie znać!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak grać w Monopoly? Zasady
Następny artykułJak narysować człowieka?

Norbert Banasiak - ukończył studia na kierunku stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Warszawskim. Posiada różnorodne doświadczenie redaktorsko-dziennikarskie. Współpracował m.in. z Gazetą Prawną,  portalem i miesięcznikiem branży rozrywkowej E-PLAY, miesięcznikiem What`up in Warsaw.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Lubię w szczególności wszelkie gry, które rozwijają przydatne umiejętności: logiczne myślenie, koncentrację, szybkie podejmowanie decyzji. Moje zainteresowania zawodowe, jak i prywatne, oscylują poza tym wokół zagadnień związanych z kwestiami językowymi (translatoryka, semiotyka), Internetem, polityką międzynarodową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here