Celem osób uczestniczących w grze jest wypełnienie planszy własnymi pionkami w ilości większej niż przeciwnik. Gra toczy się do momentu, aż żaden z graczy nie jest w stanie wykonać żadnego poprawnego ruchu lub któryś z graczy utraci wszystkie swoje pionki.

Na początku gry ustawia się na planszy po dwa pionki każdego gracza. Pierwszy ruch należy do pionków czarnych. Pionek przeciwnika można zdobyć otaczając go w jednej linii. Zdobyty pionek zmienia kolor i dołącza do gracza, który go otoczył. Pionki otacza się w ten sposób, że stawia się własne pionki na początku i końcu linii, na której stoją pionki przeciwnika. Dotyczy to zarówno linii poziomych, pionowych, jak i ukośnych.

Zasady gry dopuszczają jedynie ruchy polegające na otoczeniu pionków drużyny przeciwnej. W każdym ruchu trzeba więc zdobyć przynajmniej jeden pion rywala. Jeśli taki ruch nie jest możliwy, gracz traci kolejkę. Na końcu gry podlicza się liczbę pionków zebranych przez każdego z uczestników gry. Wygrywa ten, kto ma ich najwięcej. W wersji komputerowej tej gry gracze mają w tej kwestii ułatwione zadanie: ilość pionków białych i czarnych na bieżąco wyświetlana jest na monitorze.

Othello to gra strategiczna, w której sytuacja na planszy może zmienić się diametralnie w każdy momencie. Nie należy więc przywiązywać największej wagi do bieżącej liczby pionków, ale myśleć perspektywicznie, by osiągnąć ostatecznie jak najlepszy wynik.

W końcowej fazie gry najlepszym sposobem działania jest zajmowanie przede wszystkim brzegów planszy, co będzie umożliwiać przeciwnikowi stawianie jego pionków na zewnątrz. Dobrym posunięciem jest umieszczanie pionków w narożnikach planszy, ponieważ w takim miejscu nie są one dostępne dla rywala. Zdarza się, że postawienie pionka w jednym polu skutkuje zdobyciem pionków przeciwnika na więcej niż jednej linii. Okazje do zablokowania ruchu przeciwnikowi należy bezwzględnie wykorzystywać. Dzięki temu zyskuje się dwa ruchy.

Lubicie Reversi? W co najbardziej lubicie grać w towarzystwie? Dajcie znać!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zrobić kolczyki z guzików?
Następny artykułJak zrobić kolczyki z koronki?

Norbert Banasiak - ukończył studia na kierunku stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Warszawskim. Posiada różnorodne doświadczenie redaktorsko-dziennikarskie. Współpracował m.in. z Gazetą Prawną,  portalem i miesięcznikiem branży rozrywkowej E-PLAY, miesięcznikiem What`up in Warsaw.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Lubię w szczególności wszelkie gry, które rozwijają przydatne umiejętności: logiczne myślenie, koncentrację, szybkie podejmowanie decyzji. Moje zainteresowania zawodowe, jak i prywatne, oscylują poza tym wokół zagadnień związanych z kwestiami językowymi (translatoryka, semiotyka), Internetem, polityką międzynarodową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here