Na początek należy zauważyć, że kostka 4×4 jest parzysta, co pociąga za sobą istotne następstwa. Przede wszystkim oznacza to utrudnienie wynikające z tego, że kostka nie posiada centralnych klocków, które stanowią ułatwienie w przypadku układania kostek 3×3 lub 5×5. Skutkiem tego centralne klocki ścianek kostki można ułożyć w dowolnej kombinacji, co rzecz jasna stanowi pewną trudnością w opanowaniu umiejętności układania kostki 4×4.

Uporanie się z zemstą Rubika wymaga oczywiście odpowiedniego ułożenia ścian kostki względem siebie. W przypadku, gdy mamy nieułożoną kostkę i zabieramy się za wszystko od początku, dobrze jest w pierwszej kolejności ułożyć cztery rogowe klocki białej ściany. Będziemy mieć dzięki temu rozpoznanie w jaki sposób ściany kostki umiejscowione są względem siebie.

Kolejne ruchy wyglądają w skrócie w następujący sposób: kostkę 4x4x4 układamy najpierw środkiem (wszystkie centralne położone klocki). Następnie przechodzimy do utworzenia par na każdej z dwunastu krawędzi. To zadanie najlepiej jest rozpocząć od wyszukania na krawędziach kostki klocków o tym samym kolorze i ustawić je na przeciw siebie w linii skośnej.

Kiedy ułożymy już środek kostki oraz krawędzie, wygląd kostki będzie taki jak w przypadku kostki 3x3x3. Jest więc jeszcze trochę pracy przed nami. Teraz należy pamiętać, by wykonywać ruchy jedynie zewnętrznymi ścianami, ponieważ poruszanie innych klocków naruszy dotychczas ułożone klocki. Na tym etapie układamy po prostu kostkę 3x3x3.

Jeśli rozpoczynasz swoje zmagania z kostką 4×4, zapewne wiesz dobrze, w jaki sposób się do tego zabrać. Kolejne etapy układania kostki obejmować będą zatem : biały krzyż, narożniki białej ściany, drugą warstwę, żółty krzyż. Zdradliwym momentem może być właśnie żółty krzyż. Można niekiedy zauważyć, że klocki nie układają się jak należy i krzyż nie jest kompletny. Taka sytuacja nie musi mieć miejsca – możliwe jest, że krzyż ułoży się bez kłopotów. Jeśli jednak jest inaczej oznacza to, że należy poprawić parzystość krawędzi. Wówczas czeka nas uporanie się z jednym z dłuższych algorytmów.

Uwaga!

Istotne jest w tym miejscu, by przykładać wyjątkową uwagę do staranności jego wykonania, gdyż błąd oznacza praktycznie powrót do punktu wyjściowego całego układania kostki, a zaszliśmy już przecież daleko. Końcowe działania, jakie należy wykonać to permutacja żółtego krzyża i permutacja narożników, a następnie orientacja narożników i ostatnia permutacja. Uff, kostka jest już ułożona!

Myślisz, że nie dasz rady? Obejrzyj jak innym się udaje:

Jak Wam idzie z kostką? 🙂 Jakie jeszcze łamigłówki, zabawy zręcznościowe?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak grać w Chińczyka? Zasady
Następny artykułJak malować farbami na tkaninach?

Norbert Banasiak - ukończył studia na kierunku stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Warszawskim. Posiada różnorodne doświadczenie redaktorsko-dziennikarskie. Współpracował m.in. z Gazetą Prawną,  portalem i miesięcznikiem branży rozrywkowej E-PLAY, miesięcznikiem What`up in Warsaw.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Lubię w szczególności wszelkie gry, które rozwijają przydatne umiejętności: logiczne myślenie, koncentrację, szybkie podejmowanie decyzji. Moje zainteresowania zawodowe, jak i prywatne, oscylują poza tym wokół zagadnień związanych z kwestiami językowymi (translatoryka, semiotyka), Internetem, polityką międzynarodową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here