Imprezę w stylu PRL można rozpocząć akcentem silnie nawiązującym do tamtejszych czasów. Każdy gość – towarzysz na wstępnie może otrzymać od gospodarza – towarzysza czerwoną chustę oraz „kartkę na mięso”, która będzie dla niego przepustką do otrzymania darmowego piwa, wydanego przez organizatora imprezy.

Kolejnym punktem imprezy może być uroczyste wprowadzenie sztandaru oraz złożenie ślubowania przez przybyłych. Sztandar można wykonać samodzielnie z płótna lub prześcieradła, aby nie było zbyt poważnie opatrz sztandar wybranym propagandowym hasłem, np. „Literaci do pióra, studenci do nauki” lub (jeśli impreza jest np. uczczeniem zakończenia studiów przez gospodarza) – „Plan 6-letni w ciągu 2,5 roku wykonał” (podpisane imieniem i nazwiskiem organizatora imprezy).

kasetaFot. photoxpress.com

Podczas zabawy nie może zabraknąć aluzyjnych gier i zabaw. Możesz podzielić gości na kilka drużyn i przeprowadzić quiz wiedzy o PRL-u, urządzić zawody w jedzeniu kaszy na czas czy przeprowadzić konkurs „czyje to przemówienie?”, ewentualnie na najbardziej porywające przemówienie. Nagrodą może być butelka octu i rolka papieru toaletowego. Przygotuj loterię fantową, w której można wygrać rajstopy, oranżadę w proszku, wafle elitesse czy jojo.

Ciekawą propozycją jest gra „Kolejka”, która odzwierciedla realia PRL-owskiej rzeczywistości. Zadaniem zawodnika jest wykupienie przez członków jego rodziny (5 pionków) wszystkich zakupów. Gracze muszą być jednak przygotowani na niespodzianki ze strony innych, także stojących w kolejce. Nie powinno ich zdziwić sławetne „Pan tu nie stał” czy „Pomyłka w dostawie”.

Nie zapomnij o odpowiednim menu. Wyznacz miejsce – stołówkę, opatrzone hasłem: „Uprzejmie i szybko obsługujemy ludzi pracy”, „Do pracy najlepiej orzeźwia i wzmacnia PIWO”, „Tylko kanapki z masłem roślinnym!”. W bufecie nie może zabraknąć ogórków kiszonych, śledzika, herbaty podawanej w szklankach w drewnianych koszyczkach oraz ciepłych lodów.

Pomieszczenie oklej propagandowymi plakatami, na brystolu wypisz kultowe hasła. Gdzieniegdzie rozwieś bawełniane siatki na zakupy wypełnione jabłkami.

Born in the PRL!

Uwaga!

Podczas PRL-owskiej imprezy nie może zabraknąć zomowca, robotnika, działaczki ZSMP, bufetowej, woźnej czy przewodniczącego KC PZPR. Skombinuj fartuch i buty woźnej, opcjonalnie gumofilce, czapkę uszankę lub beret, najlepiej czerwony.

Jak Wy zorganizowalibyście taką imprezę? Czy macie ciekawe pomysły? Podzielcie się nimi z nami!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zrobić ozdoby do drinków?
Następny artykułJak zorganizować imprezę na powitanie wiosny?

Joanna Nieć – kulturoznawca i menager kultury. Dziennikarskie kroki stawiała w kilku redakcjach. Zaczynała w miesięczniku studenckim, potem weszła z piórem do krakowskiej prasy. Współpracowała także z lokalną telewizją internetową. Opisywała, relacjonowała, komentowała. Zawsze stawia na rzetelność komunikatu i jednoczesne przekazanie go z polotem. Laszka sądecka od kilku lat związana z Krakowem.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Dotychczasowa edukacyjna i zawodowa ścieżka pokazała mi, że pisanie sprawia mi największą frajdę. Pisałam o krakowskich wydarzeniach codziennych, mam na swoim koncie kilka felietonów i wywiadów. Najbardziej cieszyło mnie pisanie o kulturalnych imprezach w Krakowie.

Podpatrywanie studenckiego życia i uczestniczenie w nim pozwoliło mi wychwycić kilka smaczków z imprezowego życia studenta. Każdą obserwację pointowałam w głowie odpowiednimi wnioskami i rozwiązaniami, czego wyrazem są moje porady na Spec.pl. Okazało się, że imprezowanie ma swoje zagwozdki, na które trzeba znaleźć patent.

W swoich poradach staram się podpowiedzieć, jak w danej sytuacji należy się zachować – żeby zabłysnąć, lub się nie zachowywać – żeby nie zbłaźnić się. Podaję na tacy propozycje imprezowego menu oraz sposoby zorganizowania domówki czy parapetówki. Sprawy z pozoru proste. Z pozoru, bo zazwyczaj okazuje się, że rzeczy proste są najbardziej skomplikowane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here