Rozrywka Zośka - zasady gry

Zośka – zasady gry

-

Przed II wojną światową zośka była w naszym kraju popularną grą. Gracze stawali w okręgu i odbijali zośkę do momentu, aż spadła. Zośkę stanowił wówczas pęczek włóczki przymocowany do ołowianego krążka posiadającego dwa otwory. Włóczka rozprowadzana była po krążku koliście. Zośkę należało podbijać nogą w ten sposób, aby spadła w okręg zakreślony na ziemi. Miał on średnicą ok. 2,5 metra.

Każdy z uczestników zabawy miał własny okręg, który „bronił”. W tej wersji Zośki grać może od dwóch do pięciu graczy. Gracz odpadał z gry, gdy zośka upadła w granicach jego okręgu określoną ilość razy (na ogół sześć).

W innej wersji gracze mieli za zadanie po prostu podbijać zośkę jak najdłużej nie pozwalając jej upaść na ziemię. Ten, kto pobił zośkę największą ilość razy, wygrywał.

Kolejny sposób gry w zośkę polegał na umieszczaniu zośki w bramce. Gra toczyła się między dwoma graczami, którzy mieli swoje bramki oddalone o ok. 10-20 metrów. Zadaniem gracza było podbijając zośkę zbliżyć się do bramki przeciwnika i oddać udany strzał na tę bramkę. Zośka nie mogła dotknąć ziemi, a gra kończyła się, gdy jeden z zawodników zdobył ustaloną wcześniej liczbę goli.

W obecnej formie Zośka doczekała się specjalnych układów. Poniżej możesz zobaczyć jeden z nich:

A w jaki sposób Wy gracie w Zośkę? Macie swoje zasady czy korzystacie z którychś z powyższych? Dajcie znać!

Poprzedni artykułJak grać w Zbijaka?
Następny artykułJak grać w Złodzieja? Zasady
Norbert Banasiak

Norbert Banasiak - ukończył studia na kierunku stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Warszawskim. Posiada różnorodne doświadczenie redaktorsko-dziennikarskie. Współpracował m.in. z Gazetą Prawną,  portalem i miesięcznikiem branży rozrywkowej E-PLAY, miesięcznikiem What`up in Warsaw.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Lubię w szczególności wszelkie gry, które rozwijają przydatne umiejętności: logiczne myślenie, koncentrację, szybkie podejmowanie decyzji. Moje zainteresowania zawodowe, jak i prywatne, oscylują poza tym wokół zagadnień związanych z kwestiami językowymi (translatoryka, semiotyka), Internetem, polityką międzynarodową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Ile kosztuje remont mieszkania?

Plan remontu mieszkania bardzo często uzależniony jest od zasobności naszego portfela. Wykonywane przez firmy remontowe podczas remontu prace i ustalane cenniki są zależne od regionu kraju, wielkości miasta i innych zmiennych ekonomicznych. Jeżeli nie mamy pojęcia, ile zapłacimy za remont, warto zrobić dokładny plan prac, które chcielibyśmy, aby zostały wykonane. W planie uwzględniamy ceny materiałów (można w tym celu pospacerować po marketach i przyjrzeć się cenom materiałów budowlanych i wykończeniowych).

Jak wykonać ciosy specjalne w NTSD 2? Sasuke

Naruto The Setting Dawn to ciekawa gra w stylu anime, działająca na zmodyfikowanym silniku Little Fighter 2. Aby doskonale opanować umiejętności poszczególnych bohaterów, trzeba przesiedzieć przy grze sporo czasu. Dzięki temu poradnikowi dowiecie się, jak wykonywać ciosy specjalne postacią Sasuke.

Zobacz też

Jak powinien ubierać się elegancki mężczyzna?

Wybór stroju, elegancja kojarzą się z kobietami. Savoir - vivre odnosi tą kwestię także do mężczyzn, regulując zasady wyboru eleganckiego ubrania. Sugeruje w czym panowie mogą wystąpić podczas ważnej uroczystości, a co ubrać na konkretne spotkanie.

Gdzie znaleźć tanie artykuły szkolne?

Poszukiwanie tanich artykułów szkolnych, zwłaszcza w okresie rozpoczęcia roku szkolnego, może być wyzwaniem dla wielu rodziców i uczniów. W...

Indywidualny trening personalny

Dlaczego warto postawić na indywidualny trening personalny? Warszawa oferuje rozwiązanie, które pozwala połączyć potrzebę aktywności fizycznej z dostosowanym do...

Może Cię zainteresuje: