Na początku każdy z graczy otrzymuje po cztery kart (w innej wersji gry – po pięć kart), a na środku stołu umieszcza się jedną kartę, która daje początek tzw. śmietnikowi (stos kart, który nie należy do żadnego z graczy). W innej wersji gry pierwszą kartę umieszcza na środku gracz rozdający karty.

Głównym zadaniem gracza jest łączenie kart pod względem figur. Kolory kart nie mają w tym wypadku znaczenia. Takie karty (odkryte) gracz odkłada przed sobą na tworząc osobny stos. Gracze mogą sobie podbierać karty, które akurat są im przydatne. Przykładowo: jeśli jeden gracz ma damę, a drugi ma wyłożone przed sobą dwie damy, to ten pierwszy może – gdy nadejdzie pora na jego ruch – zabrać dwie damy rywalowi i wyłożyć przed sobą układ kart składający się z trzech dam. Takie łączenie tych samych figur (zbieraniem kart) możliwe jest więc przy pomocy kart, własnych i rywala, ale można też wykładać figury jedynie z własnej ręki.

Specjalną rolę w grze pełnią dżokery, przy pomocy których można zebrać jakąkolwiek kartę czy też kilka kart. Grupę dżokerów zebrać można tylko dżokerem. Karty tworzące wskazane układy wykłada się prze sobą poziomo i pionowo – najlepiej w ten sposób, by tworzyły one krzyż. Ułatwia to zbieranie kart jak również pomaga w ogólnej ocenie sytuacji na stole.

Jeżeli gracz nie może wykonać w dany ruchu zebrania kart, musi oddać jedną ze swoich kart na środkowy stos (śmietnik). Oddawaną kartę wybiera według swojego uznania. W ten sposób tworzy się na środku stos, który co jakiś czas – najlepiej gdy kończy się talia kart – należy przetasować i dołączyć do reszty niewykorzystanych dotąd w grze kart pozostawiając na stole jedynie ostatnią kartę. Kolejne rozdania trwają tak długo, jak długo starcza kart. Następnie przystępuje się do podliczania punktów.

Wygrywa ten gracz, kto uzyska najwięcej punktów za wyłożone układy. Punktacja za poszczególne karty bywa różna – jest to kwestia umowna, którą należy jasno ustalić przed rozpoczęciem gry.

Spotkać można np. następującą punktację:

karty o wartości od 3 do 7 – pięć punktów
karty o wartości od 8 do Króla – dziesięć punktów
asy – dwadzieścia punktów
dżoker – pięćdziesiąt punktów

Istnieje też inna punktacja: dżoker – pięćdziesiąt punktów, figury i as – po dziesięć punktów, od dziewiątki do dwójki – pięć punktów.

Jakie są Wasze ulubione gry karciane? W co, kiedy i z kim najczęściej gracie? Dajcie znać!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZośka – zasady gry
Następny artykułWątróbka po żydowsku – przepis

Norbert Banasiak - ukończył studia na kierunku stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Warszawskim. Posiada różnorodne doświadczenie redaktorsko-dziennikarskie. Współpracował m.in. z Gazetą Prawną,  portalem i miesięcznikiem branży rozrywkowej E-PLAY, miesięcznikiem What`up in Warsaw.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Lubię w szczególności wszelkie gry, które rozwijają przydatne umiejętności: logiczne myślenie, koncentrację, szybkie podejmowanie decyzji. Moje zainteresowania zawodowe, jak i prywatne, oscylują poza tym wokół zagadnień związanych z kwestiami językowymi (translatoryka, semiotyka), Internetem, polityką międzynarodową.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here