Brunch przeważnie zjada się w towarzystwie kolegów, rodziny, przyjaciół. Najczęściej w wolne dni i w niedzielę. Nie jest to impreza, bardziej przypomina nasze spotkania przy herbacie. Ma więc luźny charakter i takie reguły obowiązują zarówno osoby organizujące posiłek, jak i ich gości.

Jaki posiłek przygotować? Brunch to raczej lekkie dania. Podaje się owoce, warzywa. Z mięs i wędlin można poczęstować szynką, bekonem, rybą. Właściwe na tą okazję będą też zupy i naleśniki. Zjada si również słodkie potrawy, takie jak u nas deser.

O czym rozmawiać? Brunch to spotkanie w luźnej atmosferze, dlatego tematy przeważnie dotyczą codziennych spraw. Porozmawiać o pracy można, ale niebyt długo. Najlepiej, żeby temat był luźny i interesował wszystkich. Tak samo jak w czasie innych spotkań, nie wypada mówić o osobach nieobecnych, zwłaszcza plotkować na ich temat. Nie można obrażać uczestników brunchu.

jak jeść brunchsxc.hu

Jaki strój obowiązuje? Nie trzeba ubierać się elegancko. Bardziej odpowiedni będzie swobodny strój, może być nawet sportowy. Nikt nie powinien obrazić się, jeśli ktoś ubierze się w dżinsy i podkoszulek. Osoba zapraszająca na brunch nie będzie elegancko ubrana, więc nie powinna tego samego oczekiwać od swoich gości.

Uwaga!

Powinno się przyjść na czas, ale niewielki spóźnienie zostanie wybaczone. Nie wypada natomiast przychodzić za wcześnie. Wbrew pozorom jest to tak duży błąd jak przychodzenie po umówionym czasie. Pora do godziny zaproszenia to czas dla gospodarza. Czuć się może niezręcznie, jeśli nie będzie jeszcze przygotowany do wizyty. Savoir – vivre podkreśla tą kwestię. Nie wypada także zostać w czyimś domu, gdy wszyscy już wyjdą, czyli w przypadku brunchu po godzinie 13.00 – 14.00.

Czy można przyprowadzić osobę towarzyszącą? Ogólnie tak, ale lepiej uzgodnić tą kwestię z gospodarzami. Dużym błędem byłoby przychodzenie z dużą grupą bez wcześniejszej zapowiedzi i zgody. Nie wypada sprawiać kłopotu osobie, która zaprasza do swojego domu. Przyprowadzenie jednego znajomego nie jest odbierane jako nietakt, ale w polskiej kulturze pyta się wcześniej organizatorów co o tym myślą.

Uczestniczyliście kiedyś w brunchu? Jak on wyglądał?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak jeść bezę?
Następny artykułJak spakować plecak w podróż?

Anna Wyczyńska – uczestniczyła w projektach realizowanych przy udziale Unii Europejskiej. Miała dzięki temu możliwość obserwowania komunikacji społecznej i zasad savoir – vivre’ u między osobami o różnych poglądach i doświadczeniach. Współpracowała z redakcjami zajmującymi się kulturą. W serwisie Spec.pl zajmuje się tematyką savoir – vivre.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here