Etykieta zakłada staranne zadbanie o wygląd przed wyjściem z domu. Układanie włosów w pracy nie powinno mieć miejsca. Rozpuszczone też mogą ładnie wyglądać pod warunkiem, że będą zadbane, nie zależnie od ich długości. Opuszczanie stanowiska pracy po to, żeby je spiąć i ułożyć jest w złym tonie, tym bardziej, że staranne uczesanie fryzury zabiera zwykle sporo czasu. Tłumaczenie spóźnienia potrzebą uczesania włosów brzmi dość mało wiarygodnie, sprawiając wrażenie lekceważącego stosunku do obowiązków. Ewentualnie można wykorzystać przerwę należną wszystkim pracownikom firmy.

Jest kilka przypadków skłaniających do zmiany uczesania. Ułożenie włosów według własnego pomysłu nie zawsze zgadza się z zasadami przyjętymi w pracy. Niektórzy pracodawcy wymagają klasycznego stylu. Takie sytuacje mogą w szczególności mieć miejsce na stanowiskach wymagających kontaktu z klientem, reprezentowania przedsiębiorstwa w kontaktach z partnerami biznesowymi. W niektórych branżach, np. artystycznych, bardziej ceni się własną inicjatywę, nietypowy wygląd. Osoby lubiące ekstrawagancję z pewnością chętnie zmienią uczesanie.

zachowanie w pracy zasadyphotoxpress.com

Mniej formalne reguły dotyczą poprawiania już uformowanej fryzury. Na pewno nie służy do tego lustro w windzie i innym widocznym miejscu. Nie wyciąga się też grzebienia i nie czesze włosów przy wszystkich w poczekalni albo w miejscu pracy. Nieładnym zachowaniem jest układanie fryzury w czasie rozmowy z drugą osobą. Najbardziej trzeba na to zważać w towarzystwie starszego człowieka i gdy mężczyzna rozmawia z kobietą.

Fryzurę można poprawić przy lustrze w toalecie. Zwróćmy przy tym uwagę na inne osoby, które również chciałyby się przeglądnąć albo umyć ręce. Zagarnianie lustra tylko dla siebie, kolejka czekających (zazwyczaj pań) nie wygląda zbyt dobrze. Tak samo przepychanie się, aby jak najszybciej naprawić zniszczoną fryzurę. Wyciąganie lusterka i czesanie się na korytarzu, gdy inna osoba zajmuje toaletę również nie jest rozwiązaniem w dobrym tonie. Absolutnie zabrania się używania grzebienia w trakcie spotkań z klientem i podczas firmowych zebrań. Schludny wygląd to obowiązek, lecz należy wcześniej spojrzeć na fryzurę.

Co myślicie o czesaniu włosów w miejscu publicznym? Wypada czy nie?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak używać chusteczek do nosa?
Następny artykułJak poradzić sobie z czkawką w towarzystwie?

Anna Wyczyńska – uczestniczyła w projektach realizowanych przy udziale Unii Europejskiej. Miała dzięki temu możliwość obserwowania komunikacji społecznej i zasad savoir – vivre’ u między osobami o różnych poglądach i doświadczeniach. Współpracowała z redakcjami zajmującymi się kulturą. W serwisie Spec.pl zajmuje się tematyką savoir – vivre.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here