Bardzo ważny jest powód decydujący o podarowaniu komuś kwiatów. Inny bukiet wybierze się, aby wyznać uczucie, a inny, żeby podziękować za fatygę. Lepiej nie wybierać czerwonych róż, jeżeli obdarowana nimi osoba nie jest tą ukochaną. Koleżanka lub obca kobieta mogłaby źle zrozumieć intencje mężczyzny. Jeśli nie wiadomo, jakie kwiaty wybrać, dobrze zapytać znajomą osobę o gust osoby, dla której ma być przeznaczony bukiet.

Tak samo dobrze wziąć pod uwagę, czy kobieta jest mężatką albo czyjąś partnerką czy wolną osobą. Kwiaty, którymi wyznaje się uczucie, mogłyby być kłopotliwe dla pary bądź małżeństwa oraz dla wręczającego czerwone róże.

Istotna jest również sytuacja, w której zostanie wręczony bukiet. Nie wypada podchodzić z kwiatami, gdy ktoś pracuje lub spieszy się. Podarowanie kwiatów powinno wyrażać szacunek, dlatego czyjś brak czasu wygląda lekceważąco. Zanim kwiaty zostaną wręczone, wypada wstać. Nie obdarowuje się drugiej osoby w lekceważącej postawie.

Powinno się w kilku słowach powiedzieć, jaki jest powód wręczenia bukietu, ewentualnie podziękować za fatygę i poświęcony czas. Słowa powinny być uprzejme, ale nie muszą być wzniosłe. Jeśli sytuacja jest uroczysta, wypada elegancko się ubrać.

Co ważne, należy wcześniej zdjąć opakowanie. Piękne kwiaty w papierze (szczególnie spiętym szpilkami) lub przeźroczystej, bezbarwnej folii wyglądają niezbyt elegancko. Dobrze też zastanowić się, czy osoba, która dostanie kwiaty, będzie miała możliwość jak najszybszego włożenia ich do wazonu. Chodzenie przez cały dzień z bukietem w ręce może być uciążliwe.

Uwaga!

Miłą niespodzianką może być wysłanie komuś bukietu. Dobrze wcześniej upewnić się, czy osoba albo ktoś z jej rodziny będzie w domu. Jeśli kurier przyjedzie do zamkniętego mieszkania, sytuacja wyglądać będzie niezbyt elegancko. Do kwiatów powinno się dołączyć karteczkę, na której znajdzie się podpis nadawcy i krótki tekst, będący wyjaśnieniem prezentu. Kulturalnie byłoby upewnić się, czy podarunek nie będzie kłopotliwy, czyli jak domownicy zareagują na prezent. Byłoby niemiło, gdyby spotkał się z ich krytyką i wprawił obdarowanego w zakłopotanie.

Znaliście powyższe zasady? Stosowaliście je, wręczając kwiaty?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak ustawić wizytówki na stole?
Następny artykułCo oznacza p.f. na wizytówkach?

Anna Wyczyńska – uczestniczyła w projektach realizowanych przy udziale Unii Europejskiej. Miała dzięki temu możliwość obserwowania komunikacji społecznej i zasad savoir – vivre’ u między osobami o różnych poglądach i doświadczeniach. Współpracowała z redakcjami zajmującymi się kulturą. W serwisie Spec.pl zajmuje się tematyką savoir – vivre.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here