Absolutnie nie należy zachowywać się obcesowo. Samo zwrócenie się do kogoś obcego o pomoc musiało być dla tej osoby trudne. Dla większości ludzi z pewnością jest to bardzo upokarzające. Przede wszystkim należy się więc wykazać dużą dawką empatii. Żebrzący mogą być różnymi osobami, postawionymi w przedziwnych i skomplikowanych sytuacjach życiowych. Dlatego też mogą oni potrzebować nie tylko pomocy finansowej.

Wiadomo, że jeśli żebrak zachowuje się natarczywie, a nawet domaga się atencji i pomocy wzbudza w nas negatywne uczucia. Niezwykle trudną rzeczą jest ocena sytuacji w tym wypadku. Czy osoba prosząca nas o pomoc faktycznie jej potrzebuje, czy jest tylko naciągaczem? Decyzja o udzieleniu pomocy należy tylko od nas. Jeśli tylko jesteśmy w stanie wesprzeć kogoś – powinniśmy to zrobić. Istnieją różne formy wsparcia. Czasami wystarczy przysłowiowa złotówka, zrobienie zakupów w sklepie albo wskazanie najbliższego punktu pomocy (z darmowymi posiłkami bądź noclegami).

Nawet jeśli postawa żebraka jest irytująca, nie stanowi ona wytłumaczenia dla naszego niemiłego zachowania. W sytuacji, gdy chcemy uniknąć kłopotliwej sytuacji.

Uwaga!

Ciekawostka. W islamie jałmużna jest jednym z obowiązków każdego wierzącego. Wyróżnia się dwa rodzaje jałmużny: zaqat (obowiązkowa) oraz sadaqa (dobrowolna). Zaqat stanowi formę odwdzięczenia się Bogu za ofiarowane dobrodziejstwa (wynosi ok. 2,5 % dochodów), sadaqa jest natomiast dobrowolną pomocą finansową dla żebrzących.

Zdarza Wam się dawać pieniądze żebrzącym? A może kupujecie im jedzenie? Dajcie znać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here